Тренутни сукоб Израела и Хамаса је далеко најдужи, најкрвавији и најразорнији сукоб двеју сукобљених страна, пише АП поводом 100 дана рата Израела и Хамаса.
Агенција наводи да су за то време погинула укупно 23.843 Палестинца, од тога 347 на Западној обали.
Борбе су избиле 7. октобра, када је Хамас извео смртоносни напад на јужни Израел, у којем је погинуло 1.200 људи и од тада Израел спроводи војну кампању у Појасу Газе, на копну и из ваздуха, што је резултирало досад невиђеним људским жртвама, разарањима инфраструктуре и стамбених објеката, наводи АП.
Додаје се да су међу погинулим Палестинцима око две трећине жене и деца, а да је у борбама погинуло око 8.000 припадника Хамаса.
Од почетка израелске војне операције погинуло је 314 припадника израелских одбрамбених снага, наводи АП.
Проблем снабдевања Појаса Газе, због израелске блокаде траје од самог почетка сукоба, а сваким даном претвара се у све већу хуманитарну кризу.
Израелске трупе ушле су у највећу болницу у Гази Ел Шифа, у граду Газа, а
Израел је саопштио да је болница коришћена за прикривање подземног штаба Хамаса.
Медицинско особље је, међутим, негирало те тврдње.
Израел и Хамас су 24. новембра објавили примирје и споразум о четвородневном прекиду ватре ради размене жена и деце које као таоце Хамас држи у Гази у замену за палестинске жене и тинејџере које је Израел држао у притвору или у затвору из безбедносних разлога.
Примирјем је договорена и несметана испорука већих количина хуманитарне помоћи у угрожену палестинску енклаву.
Прекид ватре је био продужен на укупно недељу дана и у том периоду ослобођено је 105 талаца и око 240 палестинских затвореника, али већ 1. децембра сукоб је настављен.
Према проценама УН, Хамас држи још 132 таоца.
Само неколико дана након истека примирја 4. децембра израелске снаге
покренуле су свој први велики копнени напад на јужну Газу, на периферији града Кан Јуниса, а међународне организације су упозориле да ће та нова фаза рата која се са севере Појаса Газе шири према југу драстично погоршати хуманитарну ситуацију.
Због израелске офанзиве расељена је већина Палестинаца у Појасу Газе и затворено више од половине болница, а у тој палестинској енклави влада стална несташица хране, воде, лекова и медицинских материјала и енергената, упозорили су у више наврата посматрачи УН.
Расељених Палестинаца у Гази је око 1,9 милиона, што је око 85 одсто становништва Појаса Газе, а Израелаца расељених из северних и јужних пограничних заједница је 249.263, што је око 2,6 одсто становништва.
Према евиденцији УН, до сада је погинуло најмање 148 службеника Светске организације, 337 здравствених радника и 82 новинара, наводи АП.