Гаранције безбедности или лажна обећања: Шта су потписали Лондон и Кијев?

Украјина и Велика Британија потписале су споразум о безбедносним гаранцијама. То је први међународни споразум који на папиру даје Кијеву гаранције. Међутим, без обзира на финансијску и војну помоћ и претенциозне изјаве Лондона, Уједињено Краљевство не планира да ратује уместо Украјине

Током званичне посете Кијеву 12. јануара, премијер Велике Британије Риши Сунак потписао је, како наводе британски медији, "историјски споразум" са Владимиром Зеленским. Потписивање документа под називом "Споразум о безбедносној сарадњи између Украјине и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске" одржано је након састанка Зеленског и Сунака у Маријинском дворцу у Кијеву. 

Велика Британија је постала прва држава Г7 која је пристала да Украјини и званично обећа безбедносне гаранције и то у јеку руско-украјинског сукоба.

Иако се Лондон, један од главних спонзора сукоба, обавезао да ће помоћи Кијеву, Уједињено Краљевство ће наставити да користи Украјину као своју прокси-војску у сукобу са Русијом и избегавати директног судара са Москвом, што се јасно види и по документу који је био потписан.

Шта пише у споразуму? 

Како наводе западни медији, договор између Велике Британије и Украјине ће бити на снази све док Кијев не уђе у НАТО, а за сада је споразум је потписан на 10 година и може бити продужен по потреби. Украјина се са Британијом договорила о безбедности у свим областима: на копну, у ваздуху, на мору и у сајбер простору, о широкој политичкој интеракцији и, детаљно, о ​​оружју. 

Споразум пажљиво наводи и обим британске војне помоћи Кијеву: по 2,3 милијарде у 2022. и 2023. и 2,5 милијарди у 2024. години. То је, иначе, највећи пакет помоћи који су Енглези дали Украјинцима. Према речима Сунака, пакет ће укључивати додатну опрему за противваздушну одбрану, противтенковско оружје, ракете дугог домета и хиљаде граната. Осим тога, Лондон ће изводити вежбе за хиљаде украјинских војних лица.

Након потписивања споразума британски премијер Сунак је изјавио да ће Лондон "обезбедити Украјини сву подршку која ће јој бити потребна". Међутим, Велика Британија се није обавезала да ће ратовати уместо Украјине, а ни са Украјином на истој страни. 

У тексту постоји само једна директна, а не декларативна обавеза: "У случају будућег оружаног напада на Украјину, на захтев било које од учесница – учеснице ће одржати консултације у року од 24 сата како би утврдиле потребне мере да се супротстави или одврати од агресије." Дакле, Лондон се унапред побринуо да не буде војно умешан у будући потенцијални сукоб у Украјини. 

Остатак споразума је стандардни скуп предвидљивих фраза са необавезујућим и неефикасним изразима као што су: "Учесници се слажу да раде заједно како би осигурали безбедност; да пружају дугорочне савете и подршку; да дају значајан допринос; да стварају заједничке радне групе", и слично. То јест, Лондон ни у једном тренутку није разматрао могућност да војска Уједињеног Краљевства буде званично распоређена у Украјини. 

На шта треба обратити пажњу?

Споразум који су потписали Сунак и Зеленски је занимљив из два разлога. Први је главни слоган последње две године, који је био пренесен у текст споразума од речи до речи: "Уједињено Краљевство ће наставити да подржава Украјину онолико дуго колико јој је потребно како би Украјина могла ефикасно да се брани." То значи да ће Лондон свим снагама подржавати сукоб до последњег украјинца и како би ослабила Русију. Узимајући у обзир да се САД све више дистанцирају од Украјине финансијски и политички због предстојећих избора, управо Британија постаје главни међународни "партнер" Кијева јер је највише заинтересована у наставку сукоба. 

Друга занимљива ствар је реченица у споразуму која захтева од Украјине контролу за оружаним снагама. Међу бројним реформама на које се Украјина обавезује, налази се и "демократска цивилна контрола над Оружаним снагама као важан показатељ неполитизованости Оружаних снага". Узимајући у обзир напете односе председника Зеленског (који се сматра америчким човеком) и главнокомандујућег Оружаних снага Украјине Валерија Залужног (кога подржава Британија), Лондон ставља Зеленском до знања да ће и даље вршити притисак на њега како би наставио да води Украјину у пропаст. Не треба заборавити да је управо претходни министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон забранио Кијеву да потпише мировни споразум што само потврђује утицај Лондона на Украјину. 

Унутрашњи проблеми

Узимајући у обзир све тежу економску ситуацију, нагли пораст незадовољства становништва, као и предстојеће парламентарне изборе, Риши Сунак покушава да делује као политичар ратног доба. Премијер мора да се доказује пред британским држављанима и да их убеди да држи све под контролом, поготово што је он већ трећи премијер за непуне четири године.

Демонстративна подршка Украјине, бомбардовање Хута и лобирање интереса "Косова" – све су то покушаји да се покаже, пре свега својим грађанима, да је Велика Британија и даље велесила.

Споразум који су потписали Лондон и Кијев има још један циљ – да натера друге западне државе да више помажу Украјини како сав терет не би био на Великој Британији, САД и Немачкој, поготово што низ земаља све чешће показује умор од сукоба у Украјини што се види и по последњим изборима у Словачкој и Холандији. 

Споразум о безбедносној сарадњи је још један у низу доказа да Велика Британија нема савезнике, већ само сопствени интерес, и да је Украјина само инструмент – а не "партнер"