Кинеска мега-лука у Перуу: Како Пекинг потискује САД из Јужне Америке

Крајем године требало би да буде отворена прва лука у Јужној Америци у кинеском власништву, која ће моћи да прими највеће трговачке бродове

Кина гради мега-луку на обали Пацифика у Перуу која ће дати турбо убрзање трговини са Јужном Америком, преноси Ројтерс.

Лука чија је вредност 3,5 милијарди долара требало би да буде отворена крајем ове године, наводи се у тексту и додаје да је Кина потиснула Сјеидњене Амеирчке државе као највећи трговински партнер Јужне Америке, купујући њихову соју, кукуруз и бакар.

Лука, која је у већинском власништву кинеске државне фирме "Коско шипинг" биће прва у Јужној Америци под контролом Кине.

Она ће моћи да опслужује највеће теретне бродове, који ће ићи директно за Азију, смањујући неким извозницима путовање за две недеље. 

Министар трговине Перуа Хуан Метјуз Салазар каже да ће лука претворити Перу у стратешко трговинско чвориште између Јужне Америке и Азије, а како се истиче, градња луке део је кинеског "Појаса и пута" и почела је 2018. године. 

Очекује се да ће прва фаза градње бити готова у новембру ове године, када би Перу требало да посети и кинески председник Си Ђинпинг који ће присуствовати самиту Азијско-пацифичке економске сарадње. Он би том приликом требало и да отвори луку. 

Менаџер корпоративних послова у "Коску" Марио де лас Касас каже да је лука део новог кинеског "пута свиле", а како се додаје, перуанска влада планира да направи ексклузивну економску зону у близини луке. "Коско" планира да изгради индустријско средиште близу ње где би се обрађивале сировине попут житарица или меса из Бразила, а затим превозиле у Азију. 

Кина је престигла САД у трговини са Јужном Америком. Промена у протеклих десет година је велика. Пре десет година, Перу, други у свету произвођача бакра, трговао је нешто више са Сједињеним Државама него са Кином. Сада Кина има више од 10 милијарди долара предности у билатералној трговини, показују најновији годишњи подаци.

Трговина Перуа са Кином се удвостручила у последњој деценији на 33 милијарде долара у 2022. години, подстакнута растућим извозом бакра, чак и када је његова трговина остала у паду са Сједињеним Државама.

Кина је у истом периоду уложила око 24 милијарде долара у перуанске руднике, електричну мрежу, транспорт и производњу хидроелектричне енергије. Извоз у Кину је порастао за 9,3 одсто у првих једанаест месеци прошле године, показују владини подаци, брже од 5,3 одсто раста извоза у САД.

Перу има 9,4 милијарде долара трговинског суфицита са Кином и 1,3 милијарде долара дефицита са Сједињеним Државама.

Пекинг је прошле године ојачао везе са Уругвајем и Колумбијом на "стратешка партнерства" – с тим што је потоња савезник САД.

Председник Аргентине Хавијер Милеи, некада веома критичан према Кини, ублажио је свој став откако је прошлог месеца преузео дужност, истичући значај Пекинга за економију погођену кризом.