Арапске државе раде на иницијативи да обезбеде прекид ватре и ослобађање талаца у Гази кaо део ширег плана који би Израелу могао да понуди нормализацију односа ако пристане на "неповратне" кораке ка стварању палестинске државе.
Високи арапски званичник рекао је за "Фајненшел тајмс" да се надају да ће представити план – који би могао да укључи и Формализовање веза Саудијске Арабије са Израелом – у року од неколико недеља, у настојању да се оконча рат између Израела и Хамаса и спречи избијање ширег сукоба на Блиском истоку.
Арапски званичници су о плану разговарали са америчким и европским владама. План подразумева да западне државе формално признају палестинску државу или подрже пуноправно чланство Палестинаца у УН.
"Прави проблем је да вам је потребна нада за Палестинце, то не може бити само економска корист или уклањање симбола окупације", рекао је неименовани високи званичник.
Иницијатива долази у тренутку када се Израел суочава са све већим међународним притиском да прекине своју офанзиву у опкољеној Гази, док САД појачавају дипломатске напоре да спрече шири пожар и залажу се за дугорочно решење дуготрајног израелско-палестинског сукоба.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен описао је рат у Гази као "потресан", додајући да је потребна палестинска држава "која људима даје оно што желе и која ради са Израелом да би била ефикасна".
Истовремено, саудијски министар спољних послова принц Фаисал бин Фархан је на питање да ли би Ријад признао Израел као део ширег политичког споразума, рекао "свакако".
"Слажемо се да регионални мир укључује мир за Израел, али то се може догодити само кроз мир за Палестинце кроз палестинску државу", рекао је он на панелу на Светском економском форуму у Давосу.
Али, постоји више изазова за постизање споразума са Израелом.
Након Хамасовог напада 7. октобра, израелски званичници су упозорили да ће рат у Гази потрајати месецима, док је премијер Бенјамин Нетанјаху одбацио сарадњу са палестинским властима које подржава Запад и одбацује решење о две државе.
У децембру је Нетанјаху рекао да је "поносан" што је спречио успостављање палестинске државе, рекавши да "сви разумеју шта би се десило да смо капитулирали пред међународним притисцима и омогућили такву државу".
Пре Хамасовог напада, Саудијска Арабија била је корак ближе успостављању дипломатских веза са Израелом, у замену за безбедносни пакт са САД. Рат у Гази тај договор је ставио на лед. Због тога је Бајденова администрација, која са једне стране шаље оружје Израелу, почела да позива на решење "две државе".
Због тога је, пише "Фајненшел тајмс" спремност Ријада да поново размотри успостављање односа са Израелом важан адут у садашњим преговорима, нарочито јер је до пре рата, успостављање дипломатских веза са арапским државама било један од приоритета Јерусалима, а Саудијска Арабија je лидер у сунитском муслиманском свету.