Француски посланик поручио Европи: Опасан преседан ако Мађарској одузмемо право да председава ЕУ

Поједини парламентарци су непријатељски расположени према свему што није у складу са политиком шефице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, те зато траже да се Будимпешти одузме право на шестомесечно председавање Саветом ЕУ

Одузимање права Мађарској на шестомесечно председавање Саветом Европске уније, које јој следује у другој половини 2024. године, створило би негативан преседан који прети да деформише рад савеза, изјавио је француски посланик у Европском парламенту и познати адвокат Гилберт Колард.

Посланици Европског парламента су у резолуцији о Мађарској изразили сумњу да би та земља могла да предводи Савет ЕУ 2024. због њеног наводног "непоштовања закона ЕУ и њених вредности".

Резолуцију је подржало 345 посланика, 104 је гласало против, а 29 је било уздржано. Посланици су такође позвали ЕУ да "што пре пронађе одговарајућа решења за ублажавање ових ризика", у супротном су запретили да ће предузети сопствене мере.

Такав развој догађаја би био негативан преседан и притом би "унео хаос у начин на који функционише Европска унија", рекао је Колар.

Поједини парламентарци су непријатељски расположени према свему што излази из оквира тзв. европског конформизма и није у складу са политиком шефице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, појашњава Колар, говорећи о мотивацији посланика да Мађарској одузму председавање.

"То је тешко изводљиво", закључио је.

Право председавања Саветом ЕУ у трајању од шест месеци преноси се на земље Уније редом по принципу ротације. Почетком 2024. је Белгија преузела председавање Саветом, а од јула та улога припада Мађарској.

Осим тога, мађарски премијер Виктор Орбан могао би привремено да преузме функцију председника Европског савета, ако лидери ЕУ не буду у стању да брзо изаберу наследника Шарла Мишела, који је раније најавио да жели да се кандидује за место у Европском парламенту новог сазива, а самим тим и његову намеру да превремено напусти место председника Европског савета.

Орбан, како је раније рекао, себе сматра националним политичарем, сарађује са Бриселом, али не претендује на место шефа Европског савета или било коју другу функцију у институцијама ЕУ – својим пољем деловања сматра само Мађарску.