Предложени закон о имиграцији окупио на десетине хиљада људи у Француској

Неколико левичарских лидера осудило је извршну власт која је, како је рекао секретар Социјалистичке партије Оливије Форе, "отворила покретни мост ка идејама екстремне деснице"

Четири дана пре очекиване одлуке Уставног савета о новом закону о имиграцији, велика коалиција противника позвала је на демонстрације широм Француске наводећи да би усвајање закона значило победу екстремне деснице.

Како је навело Министарство унутрашњих послова, на демонстрацијама широм земље окупило се око 75.000 демонстраната, док синдикат Се-Же-Те (ЦГТ) наводи да је протестовало 150.000 људи, преноси Монд.

Апел да закон не буде објављен покренула је 201 особа, да би извршила притисак на извршну власт, која би могла брзо да објави текст изгласан средином децембра.

Прве демонстрације одржане су 14. јануара, током којих је више хиљада људи марширало на позив имигрантских удружења, док је за данас планирано више од 160 маршева, посебно у Паризу, где је поворка од 16.000 људи кренула у 14.30 минута са Трга Трокадеро, према подацима полиције.

ЦГТ је навео да је у маршу учествовало 25.000 особа.

Неколико левичарских лидера осудило је извршну власт која је, како је рекао секретар Социјалистичке партије Оливије Форе, "отворила покретни мост ка идејама екстремне деснице".

Јутрос се неколико стотина људи окупило у Мецу, а 800 људи је демонстрирало у Каену.

У Лилу је марширало скоро 3.000 људи центром града, а исто толико их се окупило у Бордоу.

И у Стразбуру је марширало 1.800 људи према наводима полиције, док су организатори навели да их је било 3.000.

У Лиону се окупило скоро 2.000 људи, док је претходног дана између 3.000 и 4.000 људи марширало улицама Тулуза, према речима организатора.

Људи се противе бројним додацима првобитном тексту закона, који му дају десничарску ноту, а који је требало да буде заснован на два дела - репресивном за странце деликвенте, док је други део требало да промовише интеграцију.

Текст сада укључује многе контроверзне мере, као што су пооштравање приступа социјалним давањима, успостављање миграционих квота или враћање "злочина илегалног боравка".

"Овај закон крши принципе произашле из Француске револуције", навели су поједини званичници, укључујући одборницу Лила, Мартин Обри из Социјалистичке партије.