Свакодневно конзумирање алкохола је у паду, али су епизоде интензивног опијања у порасту међу Французима, преноси "Еурактив" и напомиње да се сличан тренд може запазити и другде у Европи.
Број људи који на дневној бази конзумирају алкохол у константном је паду већ годинама, и 2021. године је износио свега 39 одсто популације, док је 2000. године такву праксу упражњавало 62,6 одсто Француза, наводи се у студији француске државне здравствене агенције СПФ коју цитира овај медиј.
Пад у дневном конзумирању алкохола карактерише читаву Европу, указује извештај Светске здравствене организације о здрављу у Европи из 2022, где се истиче да је укупна потрошња алкохола по глави становника пала за 2,5 литара, или 21 одсто, између 2000. и 2019. године.
Међутим, уместо дневне чаше вина, млади се одају "бинџ" пијењу, које подразумева конзумирање великих количина алкохола у кратком временском периоду, напомиње "Еурактив".
Иако и овај тренд почиње да опада међу младим Французима, он сада узима маха међу женама старијим од 35 година, наводи се у извештају, међу којима је број "бинџ" конзумената алкохолних пића порастао са 21,4 на 23 одсто између 2017. и 2021. године.
Феномен "бинџ" пијења je такође у порасту и у другим деловима Европем наводи се у децембарском извештају Организације за економску сарадњу и развој (ОЕСР), а Данска, Румунија, Велика Британија, Луксембург, Немачка и Белгија су међу највећим светским "бинџ" конзументима, док је Француска десета.