Све очигледнији пораз Кијева и његових западних савезника и рат на Блиском истоку изазвали су панику широм Европе и САД и упозорења на предстојећи трећи светски рат.
Западни званичници упозоравају да Русија неће стати на Украјини и да ће напасти НАТО - игноришући константне поруке из Москве да сукоб са Алијансом није "на дневном реду".
Британски "Дејли мејл" истражио је, уз помоћ бивших војних званичника и безбедносних експерата, како би "руски напад на Европу" могао да се одвија до 2044. године.
Фаза један: Сајбер рат и пројектили на цивилне мете
Стручњаци које је таблоид консултовао упозоравају да ће следећи велики међународни сукоб вероватно почети масивним сајбер нападом.
Русија би тако, објашњавају експерти, захваљујући својим капацитетима који расту из године у годину, искористила сајбер рат за уношење хаоса у редове НАТО.
Бивши амерички генерал Бен Хоџис објаснио је да би Руси сајбер нападима "створили проблеме у лукама, пореметили логистичке и ланце снабдевања". Са друге стране, аналитичар Института РУСИ Сем Крени-Еванс упозорава да "постоји чак и могућност неке врсте сукоба у свемиру, са сателитима који се користе за напад или ометањем сателита".
Но, колико год да сајбер ратовање има потенцијал да дестабилизује војну ефикасност НАТО-а, поткопа његове индустријске капацитете и изазове хаос, ништа неће заменити оно што је Крени-Еванс описао као "конвенционалне операције на земљи, у ваздуху и на мору".
Другим речима, ракетни напади на војне и инфраструктурне циљеве у источној Европи и шире, како би се "поставио терен за распоређивање трупа". "Русија неће оклевати да користи стотине прецизних пројектила дугог домета против цивилних циљева широм Европе", тврди Хоџис.
Фаза два: Инвазија - копнена, водена, ваздушна
Ако Русија заиста "нападне" НАТО у наредних 20 година, што би према Хоџисовом мишљењу било "грешка", мада ничим не поткрепљује то уверење, урадила би то копненим, ваздушним и поморским нападима.
Хоџис, који је иначе предлагао Трећи рајх као пример који треба следити у сукобу са Русијом, предвиђа да би први напад ишао преко Сувалки коридора - уског комада земље укљештеног између Пољске, Литваније и руске енклаве Каљининград. На тај начин ће, објашњава пензионисани генерал, Москви бити широм отворена врата ка балтичким земљама и централној Европи.
Белорусија би, у маштаријама генерала, била полазна тачка друге фазе руске офанзиве на Европу и НАТО, када би хиљаде руских војника, тенкови које контролише вештачка интелигенција (?!), специјалне снаге једну по једну заузели Литванију, Пољску и Естонију - источни блок НАТО.
Потом би, наставља даље да измишља Хоџис, Владимир Путин послао своју морнарицу да преузме контролу над северноатлантском рутом.
"Не ради се о томе да Русија покушава да преузме цео НАТО. То није њихов циљ. Циљ је разбијање НАТО-а као савеза инвазијом на источни бок и освајањем кључних места – попут Арктика – што би им користило", објаснио је амерички војни пензионер.
Зашто Северни пол? Генерал објашњава да ће са топљењем поларног леда због климатских промена, нове руте за транспорт постати све приступачније.
"Русија ће желети да доминира том северном рутом, то би им омогућило много брже да преплове врх света и да економски профитирају. Са својим оружјем дугог домета, они би могли да доминирају оним што улази и излази у северни Атлантик са Арктика", додао је он.
Оно што генералу изгледа нико није рекао је да Русија већ контролише северну морску руту, захваљујући којој је без икаквих проблема извозила своју робу у Кину, Индију и на Исток. Амерички генерал је исто тако наговестио да би Москва могла да се угледа на Запад и изврши подводне нападе на инфраструктуру и каблове, нешто слично "савезничкој" саботажи Северног тока.
Руски савезници
Хоџис тврди да се "овај рат неће догодити у вакууму" и да ће се у њега укључити и друге силе које не љубе превише САД и Запад.
Први савезник је Иран са својом застрашујућом војском и врло брзо и нуклеарним оружјем, који контролише и подржава друге силе на Блиском истоку - Хамас, Хезболах, јеменске Хуте, као и снаге у Ираку и Сирији, све "непријатеље" Америке.
Други, за Хоџиса још страшнији, савезник Москве је Кина. Мада, покушава да утеши "Дејли мејл" своје читаоце, Пекинг не представља директну претњу по Европу. Америка и Тајван су већ друга прича...
Ту је и Северна Кореја која је, наводно, већ снабдела Русију оружјем. Анализа Института РУСИ наводи да ће се последице те пошиљке осећати далеко ван граница Украјине. Како се овај војни савез између Москве и Пјонгјанга даље буде развијао, постоји шанса да би Северна Кореја "могла да употреби нуклеарно оружје" да додатно притисне западне савезе са азијским партнерима као што су Јапан и Јужна Кореја, или би чак могла "директно да запрети Сједињеним Државама нуклеарним оружјем".
Како избећи свеопшти рат?
Мудри стручњаци чија је размишљања прикупио "Дејли мејл" препоручују наоружавање, јачање војски, ширење на исток (што је, узгред, за Москву озбиљна црвена линија и један од разлога зашто је покренула Специјалну војну операцију у Украјини) и одавање утиска да НАТО може да се супротстави руским снагама.