Могућа и "нуклеарна опција": ЕУ би да одузме Орбану право гласа уколико "угрози безбедност Украјине"
Европске дипломате се припремају да искористе "нуклеарну опцију" и одузму Мађарској право гласа у Европској унији уколико та земља поново блокира предлог о слању 50 милијарди евра помоћи за Украјину.
Након година "меког приступа" према мађарском премијеру Виктору Орбану, сценарио у ком би се његовој земљи одузело право гласа уколико "угрози безбедност Украјине" више није толико незамислив, пише "Политико".
Уколико ЕУ одлучи да активира тзв. Члан 7, најозбиљнији политички механизам против државе чланице којим се суспендује њено право да гласа о одлукама Уније, Орбан би могао да се нађе у озбиљном проблему, наводи бриселски портал.
Пет неименованих европских дипломата је рекло да су остале државе спремне да реагују против Будимпеште, што би представљало преседан у организацији која се обично ослања на постизање консензуса.
"Уколико Орбан буде поново блокирао споразум (о 50 милијарди евра помоћи за Украјину) на самиту у фебруару, коришћење Члана 7. како би се Мађарској одузело право гласа постаје реална опција", рекао је један неименовани европски дипломата за "Политико".
Орбан је у децембру одбио да подржи нови пакет помоћи за Украјину, али је рекао да је отворен да промени став ако ЕУ одмрзне средства намењена за Мађарску која су јој ускраћена због наводног кршења владавине права.
"Политико" пише како је помоћ Европске уније за Украјину сада од кључног значаја, пошто је будућност финансирања из САД доведена у питање због унутрашњих подела у тој држави, али и потенцијалне победе Доналда Трампа на председничким изборима у новембру.
Орбан се већ годинама налази у сукобу са бриселским естаблишментом, а саговорници бриселског портала наводе да они имају све мање стрпљења за бунтовног мађарског лидера ког често оптужују за угрожавање владавине права.
Ипак, поједине државе у Централној и Источној Европи се противе активацији Члана 7, из страха да би исти механизам у неком тренутку могао бити употребљен и против њих.
Проблем за Брисел пре свега представља словачки премијер Роберт Фицо, за кога се и даље не зна да ли ће подржати Орбана или остатак блока.
Постоји страх и да би суспендовање права гласа могло да наиђе на отпор и у самој Мађарској, што би ту држави додатно одвојило од Европске уније, рекао је директор Политичког капиталног института у Будимпешти Петер Креко.
Током парламентарне дискусије прошле недеље, европосланик из Орбанове партије Фидес Балаш Хидвеги упозорио је Европљане да "на овај начин сами себи копају гроб".
"Пробудите се и прекините са овим лудачким путем", додао је он.
Како наводи "Политико", Орбанова позиција је ослабљена поразом партије Право и правда на прошлогодишњим изборима у Пољској, али и окретању италијанске премијерке Ђорђе Мелони ка центру када је реч о помоћи за Украјину.
Ипак, Француска и њен председник Емануел Макрон и даље покушавају да придобију Орбана уместо да га кажњавају, а Париз се до сада уздржао од отворених критика Будимпеште.
"Постоји права француска офанзива како би се решио проблем са Орбаном. Али велико је питање да ли је његов став ствар принципа или је он спреман да преговара", рекао је неименовани бивши француски дипломата за "Политико".
Бриселски портал наводи и да многи Орбанови ставови, који су пре десетак година сматрани екстремним, сада постају све прихваћенији у Европи, пре свега када је реч о миграцијама и односу са Русијом.
Мађарски лидер се сада у потпуности фокусирао на реформу ЕУ изнутра, у чему наликује на друге десничарске политичаре попут Марин Ле Пен и Герта Вилдерса, који су одустали од својих ранијих иницијатива за напуштање тог блока.