Хвала Богу на Хутима: Зашто арапски свет подржава јеменске побуњенике
"Хвала Богу на Хутима", написао је један ирачки коментатор на друштвеним мрежама. "Они су једини Арапи који помажу Палестини".
Хути добијају нове обожаваоце широм арапског света, од којих многи мало знају о историји ове групе. Њихова популарност, која превазилази верске поделе, порасла је откако је у октобру избио рат између Израела и Хамаса, а покрет покренуо своје нападе у Црвеном мору на бродове повезане са Израелом а касније и са САД и Великом Британијом.
Кампања Хута пореметила је глобалну трговину и учврстила њихову репутацију једне од најактивнијих фракција у иранској такозваној Осовини отпора.
"Међу свим мојим пријатељима постоји потпуно позитивна перцепција Хута", рекао је "Фајненшел тајмсу" 28-годишњи Јорданац који живи у Великој Британији. "Тренутно нико нема ништа лоше да каже о њима".
Коментари одражавају растући гнев јавности широм арапског и муслиманског света због рата у Гази. Више од 25.000 Палестинаца је убијено у енклави, а велика већина од 2,3 милиона становника је расељена. У нападу Хамаса на Израел 7. октобра - који је изазвао акције Израела - страдало је око 1.200 Израелаца.
Гнев света - не само арапског и муслиманског - подстакли су двоструки стандарди и невољност Запада да позове Израел на одговорност – не само за овај рат, већ и за однос према Палестинцима у протеклих 75 година.
Велики део тог беса усмерен је на САД због подршке Израелу. "Ове земље желе да верујемо да су моралне, а заправо су лицемери", каже Бушра Хинд (27) рачуновођа из Кувајта. "Нису учинили ништа да зауставе злочине у Гази. Али у тренутку када су глобална трговина и транспорт били угрожени, онда су изненада кренули у акцију."
Јеменски покрет, такође познат као Ансар Алах, у почетку су предводили припадници племена Хути који припадају секти зајди шиита. Почетком 2000-их секта је прерасла у силу која се борила да збаци јеменску аутократску владу. Њихов слоган је "Смрт Америци, смрт Израелу, проклетство Јеврејима".
Иако Хути имају везе са Ираном, они нису толико идеолошки повезани са Техераном као други милитанти у региону, али су се приближили Исламској републици, што им је помогло да воде деветогодишњи рат против коалиције предвођене Саудијском Арабијом која је интервенисала у грађанском сукобу у Јемену 2015.
Стотине хиљада Јеменаца је страдало или у борбама или од глади и болести које су потом завладале. Хути су издржали, договорено је климаво примирје са Ријадом и побуњеници су задржали већи део Јемена, укључујући престоницу Сану.
Ибрахим Џалал, јеменски научник са Института за Блиски исток каже да су Хути одавно показали да су "мајстори" пропаганде. "Када су се представили као браниоци палестинске ствари, они су искористили своје нападе и испливали као реметилачки и веома популарни актери", рекао је Џалал.
Анкета Палестинског центра за истраживање политике спроведена крајем 2023. показала је да су становници Газе и окупиране Западне обале одговор Јемена на рат између Израела и Хамаса рангирали као најбољи међу регионалним актерима.
"Наш једини присталица је Јемен", рекла је Садин, палестинска студенткиња која живи у Јерусалиму, и која каже да није чула за Хуте пре него што је видела снимак њихових драматичних акција на Црвеном мору. "Први пут сам осетила да нас неко подржава делима, а не само речима".
У Јемену, где многи мрзе Хути, похвале за ову групу су на врхунцу, чак и међу њиховим највећим ривалима који су ударе на бродове у Црвеном мору назвали "праведним".
"Лично, никада нисам волео Хуте: они су полицијска држава, неправедно су осудили многе људе на смрт, укључујући и њихове политичке противнике", рекао је 35-годишњи Јеменац који живи у делу јужног Јемена који не контролишу Хути. "Али оно што сада раде за Палестину: то је добро дело. И подржаћу свакога ко отежава живот онима који тлаче Палестинце, посебно када су Јеменци попут мене".