Нови штрајк у Немачкој: У петак престанак рада и у јавном превозу
Тек што је завршен штрајк машиновођа, Немци су обавештени да је синдикат "вер.ди" позвао у петак 2. фебруара на једнодневни штрајк упозорења у локалном јавном превозу – свуда, осим у Баварској.
"Након што су у свим покрајинама вођени колективни преговори, а резултата нема, сада је дошло време да се изврши већи притисак на послодавце", каже Кристине Беле, заменица председника синдиката "вер.ди", преноси "Дојче веле".
Синдикат машиновођа Немачке (ГДЛ) у понедељак (29. јануар) превремено је прекинуо вишедневни штрајк у Немачкој железници. Тамо сада до 3. марта важи такозвана "обавеза на мир", што значи да не сме бити штрајкова.
То се, међутим, не односи на штрајкове синдиката "вер.ди".
"Имамо потпуно другачији стил од ГДЛ-а", објашњава Беле.
"Немамо за циљ да штрајкујемо данима и недељама. Међутим, на крају крајева, то зависи од понашања послодаваца", додаје.
Без решења у првој рунди преговора
Синдикат је почетком децембра покренуо нову рунду колективног преговарања за запослене у локалном јавном превозу и предао захтеве у свих 16 покрајина. Преговори се сада воде у свим покрајинама истовремено, осим у Баварској.
Према синдикату, преговора се са 130 комуналних удружења послодаваца и за укупно 90.000 запослених. Прошле седмице, током прве рунде преговора, нигде није постигнуто решење.
Канта уместо тоалета
"Оптерећење запослених и недостатак особља у јавном превозу све су већи. Притисак на послу све је већи. Решења се морају брзо пронаћи", саопштио је синдикат пре неколико дана.
Драстичан недостатак радника у јавном превозу свуда доводи до отказивања редовних линија и огромног прековременог рада за запослене, објашњава Андреа Бекер представник синдиката у Северној Рајни-Вестфалији.
"Услови рада у јавном локалном превозу су делом веома лоши", каже и Кристине Беле из председништва синдиката. Има случајева да радници јавног превоза са собом у аутобус носе канте, јер по цео дан не могу да оду у тоалет.
"То су нехумани услови", истиче и додаје да је то само један од многих драстичних примера.
Шта захтева синдикат у име 90.000 радника?
Према синдикату, захтеви се разликују од покрајине до покрајине, међутим, пре свега се ради о побољшању услова рада и растерећењу радника, а не о висини плата.
То су питања као што су скраћење седмичног радног времена уз пуну плату, краће смене, боље, односно дугорочније планирање рада по сменама, додатни дани за одмор за раднике који раде ноћу и по сменама, скраћење неплаћеног радног времена које настаје путовањем од фирме до места где се преузима возило и почиње вожња, продужење периода одмора између вожњи и више дана годишњег одмора.
У Берлину на пример, синдикат, између осталог, захтева и више времена на крајњим станицама, пре него што аутобус или трамвај крену у супротном смеру. Захтева се и већи регрес за одмор.
У Бранденбургу, Зарланду, Саксонији-Анхалту и Тирингији преговори су сложенији, јер се тамо преговара и о већим платама. У Бранденбургу синдикат тражи за запослене у локалном саобраћају 20 одсто веће плате, али најмање 650 евра и више. Рок важења новог колективног уговора требало би да буде 12 месеци.
Зашто Баварска није погођена штрајком?
У 20 градова у Баварској, као што су Минхен, Нирнберг, Аугсбург или Регензбург, који и даље сами воде локални превоз – метро, трамваји и аутобуси наставиће да раде, потврдио је синдикат "вер.ди". За разлику од других покрајина, колективни уговор у локалном превозу Баварске важи до краја године, што значи да до тада нема штрајкова.
Ипак, синдикат жели да већ 9. фебруара одржи разговоре с комуналним удружењем послодаваца у Нирнбергу о побољшању услова за око 8.000 запослених.