Иран обогаћује уранијум 60 одсто чистоће: Запад на ногама

Степен чистоће од 60 одсто и даље је мањи од 90 одсто потребних за материјал за оружје

Иран је почео да производи обогаћени уранијум са 60 одсто чистоће у свом подземном постројењу Фордоу и планира велико проширење свог капацитета за обогаћивање, потврдила је Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА).

ИАЕА ће информисати Иран о својој намери да повећа учесталост и интензитет својих активности провере, рекао је генерални директор те организације. 

Иако Иран од 2021. године производи обогаћени уранијум тог степена чистоће у постројењу Натанз, најаву повећања капацитета производње у Фордоуу Ројтерс сматра провокативним одговором на резолуцију коју је ИАЕА усвојила прошлог четвртка.

У резолуцији се наређује Техерану да хитно започне са сарадњом при дугогодишњој истрази те агенције о пореклу трагова уранијума који су пронађени на три локације.

Иранско министарство спољних послова у понедељак је одбацило резолуцију као "политички мотивисану". 

Проширење капацитета

Иран тренутно поседује свега шест кластера напредних ИР-6 модела центрифуга које раде у три фабрике у Фордоуу и Натанзу.

Техеран планира да дода још 14 кластера ИР-6 у Фордоуу, од којих ће шест заменити ИР-1 машине прве генерације, саопштила је ИАЕА. Они ће обогатити до 5% или до 20%, додаје се.

"Иран наставља да унапређује своје капацитете у постројењу за обогаћивање горива у Натанзу и сада планира да инсталира другу производну зграду, која може да прими преко 100 кластера центрифуга", наводи се у саопштењу ИАЕА.

Одговор Запада

Велика Британија, Француска и Немачка осудиле су потезе Ирана, преноси "Радио Слободна Европа".

"Ирански корак је изазов за глобални систем пролиферације", навеле су те земље у заједничком саопштењу.

"Наставићемо да се консултујемо са међународним партнерима о томе како најбоље решити сталну нуклеарну ескалацију Ирана."

Амерички званичници су одбили да потврде да Иран производи обогаћени уранијум са 60 одсто чистоће Фордоуу, што Ројтерс сматра покушајем да се на потезе Техерана одговори дипломатским путем. Такође су подсетили да су председнику САД Џозефу Бајдену доступне све опције за могући одговор, што Ројтерс сматра прикривеном претњом војном силом.

Трампов напуштени пакт

Степен чистоће од 60 одсто и даље је мањи од 90 одсто потребних за материјал за оружје. Међутим, то такође премашује степен чистоће од 20 одсто, који је Иран постизао пре споразума са великим силама из 2015. године. Споразум је ограничавао Иран на максимални степен чистоће од 3,67 одсто и на коришћење центрифуга прве генерације ИР-1

Након што се бивши председник САД Доналд Трамп повукао из споразума 2018. године, Техеран је инсталирао кластере ефикаснијих центрифуга новијих генерација. Такође је наставио са богаћењем у Фордоуу, што је уговором било забрањено.

Прошлонедељна резолуција ИАЕА друга је пореду ове године у којој се Иран позива на сарадњу при истрази. Продужавање истраге о пореклу трагова уранијума са три неодређене локације представља препреку у покушајима Запада да се оживи ирански нуклеарни споразум из 2015. године. Иран је тражио да се истрага оконча.