Компаније са седиштем на Тајвану продале су Русији напредну опрему која се може користити за производњу оружја у вредности од више од 20 милиона долара, тврди "Вашингтон пост", напомињући да је руски војноиндустријски сектор појачао набавке током последњих месеци.
Позивајући се на "трговинску евиденцију и руске пореске документе", амерички лист је указао на ентитете у руској индустрији оружја који су повећали трансакције са Тајваном, при чему је једна фирма, "Ај машин технолоџи", од јануара 2023. увезла ЦНЦ машине чија вредност премашује 20 милиона долара. Машине су наводно послате у 63 одвојене пошиљке.
"Машине произведене на Тајвану чиниле су практично сав увоз руске компаније у првих седам месеци прошле године, а компанија је током тог периода у великој мери продавала производе руској одбрамбеној индустрији", наводи "Вашингтон пост", не објашњавајући за шта су се дотичне ЦНЦ машине користиле.
Бивши амерички званичник за контролу наоружања Кевин Волф рекао је за "Вашингтон пост" да су такви трансфери вероватно прекршили антируске санкције којима се Тајпеј придружио након ескалације сукоба у Украјини.
Извршни директор компаније "Ај машин технолоџи", Алексеј Бредикин, са друге стране, тврди да то није случај.
Он наводи да је његова фирма после јануара куповала само резервне делове и да се то не коси са контролом на Тајвану, која је додатно пооштрена почетком ове године.
Ипак, амерички званичник је тврдио да су ЦНЦ машине "веома важне за прављење војних производа" и да би могле да буду повезане са "употребом у војсци", укључујући производњу дронова.
Извршни директор једног од тајванских произвођача, Ју Минг Је, довео је у питање аутентичност докумената до којих је дошао амерички лист, и такође је инсистирао да је продаја у складу са локалним законима.
Упитан о наводним везама са руском војном индустријом, Ју је рекао да није упознат са тиме, додавши да "дистрибутери у суштини имају много корисника".
Тајпеј, иначе блиски стратешки савезник Вашингтона и чест купац америчког оружја, у великој мери се ускладио са америчком политиком санкција Москви.
У најави најновије рунде санкција, које одражавају оне које су већ наметнуле САД и Европска унија, министарство економије у Тајпеју обећало је да ће "у принципу" блокирати све захтеве за извозне дозволе руским фирмама.
Министарство је одбило да коментарише да ли је продаја опреме о којој "Вашингтон пост" пише прекршила извозне законе, али је саопштило да влада планира да у будућности посебно забрани продају компанији "Ај машин технолоџи".