Лукашенко: Једноставније процедуре за транзит оружја кроз државе чланице

Председник Белорусије је истакао да је суштина ове организације војно-техничка сарадња

Председник Белорусије Александар Лукашенко изјавио је да ће се Белорусија фокусирати на војну и техничку сарадњу као председавајућа Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ).

"Војно-техничка сарадња је суштина ОДКБ-а, који је заправо из тог разлога основан пре неких 20 година", рекао је Лукашенко, пренела је агенција ТАСС.

Планирано је, како је навео, да се посебна пажња посвети поједностављеној процедури за транзит контингената са наоружањем и војном опремом преко територија држава чланица. 

"Ефикасност у пребацивању трупа кључ је успеха било које војне или мировне операције", нагласио је Лукашенко, а пренеле "РИА Новости"

Он је такође рекао да у циљу ефикасног одговора на широк спектар кризних ситуација које настају у области организације, Минск, током свог председавања ОДКБ-ом 2023. године, намерава да концентрише напоре на побољшање регулаторног оквира организације са националним актима.

"То би требало да обезбеди брзо доношење одлука о употреби снага и средстава колективне безбедности", објаснио је Лукашенко.

Лукашенко је изјавио да ће Белорусија покренути стратешки дијалог између ОДКБ и Кине.

"Као председавајућа, Белорусија намерава да иницира стратешки дијалог на релацији ОДКБ - Кина, а можда чак буде разговора и са Индијом", рекао је Лукашенко данас на проширеној седници Савета ОДКБ.

Према његовим речима, позиција ОДКБ-а на међународној сцени биће поткрепљена ширењем партнерских веза са глобалним актерима, као што је Кина.

Белоруски председник је истакао да су циљеви Минска "да побољша кохерентност, да смањи тензије и да разреши контрадикције између земаља како би се консолидовала организација и обезбедила безбедност и стабилност у зони њене одговорности".

"Боља кохерентност унутар ОДКБ биће један од приоритета за Белорусију након што она преузме председавање овим међународним савезом", рекао је Лукашенко.

Организација уговора о колективној безбедности је међународна организација базирана на војној и безбедносној сарадњи, а чланице су пост-совјетске земље Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија, Киргистан и Таџикистан, а Србија је уз Авганистан земља посматрач.