Изјава бившег америчког председника и актуелног фаворита за ту функцију, Доналда Трампа, да би "подржао напад Русије на чланице НАТО-а које не троше довољно на одбрану" изазвао је панику у Вашингтону, а многе демократе желе да донесу закон којим би значајно отежале излазак САД из Алијансе.
Трампов повратак у Белу кућу могао би драстично да поткопа и ослаби НАТО, а могућности америчког Конгреса да то спречи су веома ограничене, пише "Политико".
"Сви би требало да будемо престрављени", рекао је демократски сенатор из Мериленда Крис ван Холен.
"Свако коме је стало до америчког вођства, свако коме је важна одбрана демократије, свако ко жели да се суочи са аутократама широм света би требало да буде престрављен чињеницом да Трамп прети да ће предати наше НАТО савезнике Путину", додао је он.
Конгрес је прошле године усвојио закон којим се забрањује напуштање НАТО-а без гласања у Сенату, али демократе признају да ако Трамп одлучи да не жели да сарађује са савезнима у Европи - они не могу да ураде бог зна шта како би то спречили.
Трамп би, на пример, могао да одбије да именује амбасадора у НАТО-у, или да наложи америчкој војсци да смањи учешће у заједничким војним вежбама. Он би могао и да одбије да пружи помоћ некој од држава чланица у случају напада.
Такве акције не би значиле формални излазак САД из НАТО-а, али би дефинитвно представљали снажну поруку за Европљане.
"Он би могао да смањи нашу активност, да избегава самите, док министар одбране не би ишао на састанке са својим колегама из НАТО-а", рекао је некадашњи званичник Пентагона задужен за сарадњу са алијансом Џим Таунзенд.
Страх од Трамповог повратка на власт исказао је и демократски сенатор из Конектиката Ричард Блументал.
"Престрављен сам због могућности да би Трамп могао да смањи потрошњу (на наоружање) или, макар у пракси ако не и званично, повуче америчку подршку из НАТО-а. Мислим да су његови коментари катастрофални", рекао је он.
Ипак, мало је тога што би Конгрес могао да учини ако би Трамп био истрајан у својим идејама. Разлог за то је чињеница да се сарадња са НАТО-ом води скоро искључиво преко извршне власти, која би ускоро могла да се нађе у Трамповим рукама.
Трампови некадашњи сарадници, са друге стране, тврде да он једноставно кажњава савезнике који не испуњавају своје обавезе, док оне који то чине награђује.
Некадашња заменица генералног секретара НАТО-а у време Трампове администрације Роуз Готмелер као пример је навела то што је некадашњи председник најавио повлачење трупа из Немачке након што је тадашња канцеларка Ангела Меркел одбила да повећа потрошњу на одбрану.
У исто време, он је подржао распоређивање додатних трупа у Пољској, која је један од највећих потрошача на војску у целом НАТО-у.
С друге стране, многи републиканци сматрају да су Трампови коментари "само реторика", те да је њихов једини циљ да подстакне Европљане да уложе више у одбрану.
"Ја ствари које Трамп прича узимам за озбиљно, али их не тумачим буквално", рекао је републикански сенатор из Тексаса Џон Корнин.