Јејл се извинио због улоге у робовласништву

Иако чувени амерички универзитет није поседовао робове, његови "пуритански оснивачи" јесу, показало је истраживање које је спровела ова високошколска установа

Универзитет Јејл објавио је јавно извињење због своје повезаности са робовласништвом након неколико година истраживања могућих веза са трговином робљем.

"Данас, у име Универзитета Јејл, препознајемо историјску улогу нашег универзитета и повезаност са робовласништвом, као и рад, искуства и допринос поробљених људи историји нашег универзитета, и извињавамо се због начина на који су вође Јејла, током наше ране историје, учествовали у робовласништву", наводи се у саопштењу америчке образовне институције, а преноси Ројтерс.

Последњих година све већи број институција се званично извинио за своју историјску улогу у трансатлантској трговини робљем. Жеља за суочавањем са расистичким наслеђем у САД добила је замах 2020. године након смрти Џорџа Флојда, црнца којег је убио полицајац из Минеаполиса, наводи ова агенција.

Од октобра 2020, чланови истраживачког пројекта "Јејл и робовласништво" спровели су истраживање веза са робовласништвом на Универзитету у Њу Хејвену, у Конектикату и објавили своје налазе.

"Иако није било познатих података о томе да је Универзитет Јејл поседовао робове, многи пуритански оснивачи Јејла поседовали су поробљене људе, као и значајан број раних лидера универзитета и других истакнутих чланова универзитетске заједнице. Током истраживачког пројекта идентификовано је више од 200 ових поробљених људи", наводи се у саопштењу.

Како се додаје, "признање и извињење за ову историју само су део пута напред".