Широм Ирске отварају се биралишта, на којима ће грађани одлучивати о томе да ли је време за промену дела устава, старог 87 година, у коме се између осталог каже да је женама место у кући. Гласање се одржава на Међународни дан жена, а право гласа има 3,3 милиона људи.
Два референдума се одржавају у Ирској, указује РТС, додајући да су Ирцима на гласачком листићу постављена питања – да ли желе да прошире дефиницију породице на оне које нису засноване на браковима и да ли желе да се избрише део устава у којем је предвиђено да је женама место у кући.
Уместо дела да се породица једино заснива на браку, текст устава, ако референдум буде усвојен, биће замењен речима да се породица може засновати "браком или другим дугорочним везама".
Када је реч о улози жене у кући, уместо дефиниције да "мајке неће бити у обавези да се баве неопходним економским радом, да не би занемариле своје обавезе у кући" предложена је клаузула у којој се наводи да ће држава тежити да подржи да "чланови породице пружају негу једни другима".
Још један амандман
Ирским уставом у тренутном облику право на заштиту имају једино породице засноване око брака, али ако амандман буде усвојен различите породичне јединице би имале иста уставна права и заштиту.
Ирска влада, која је у децембру прошле године најавила да ће реферндум бити одржан на Међународни дан жена, сматра да су ти делови устава превазиђени и сексистички.
Устав у Ирској из 1937. године, током годинама много пута је мењан, укључујући легализацију истополних бракова 2015, као и укидање забране абортуса у земљи 2018. године.
Ако референдум прође, то ће бити 39. и 40. амандмани ирског устава. Резултати гласања ће највероватније бити познати 9. марта.