Тексас можда јесте најгласнији заговорник отцепљења, али та идеја највише подршке има у - Аљасци.
Ново истраживање ЈуГова показало је да више од трећине становника Аљаске (36 одсто) не жели више да буде део Сједињених Америчких Држава. Следи Тексас, са 31 одсто испитаника који се залажу за "тексзит".
Занимљиво је да нису само "републиканске" државе те које желе да се отцепе. Анкета је показала да је трећа на листи "сецесиониста" - Калифорнија коју воде демократе. Чак 29 одсто становника те државе жели независност. Следе Оклахома (28 одсто), Небраска (25 одсто), Џорџија (25 одсто), Флорида (24 одсто) и Вашингтон (24 одсто).
На другом крају спектра је Конектикат, где само девет одсто његових релативно задовољних становника тражи разлаз, преноси "Дејли мејл".
Анкетар Тејлор Орт рекао је да је прошломесечно истраживање на узорку од око 35.000 одраслих открила "значајну подршку" распарчавању САД. На целом простору САД, 23 процента испитаника рекло је да жели да се њихова држава отцепи. Отприлике половина (51 одсто) била је против, а 27 одсто није било сигурно.
Државе са највећим уделом сецесиониста нису директно повезане са политиком, иако су републиканци наклоњенији отцепљењу од демократа, наводе истраживачи и објашњавају да то има више везе са величином државе, становништвом и економијом.
Аљаска, Тексас, Калифорнија и Њујорк, наклоњени сецесији, високо су рангирани у смислу становништва и копнене масе. Они такође имају довољно економског утицаја да могу да опстану сами - осим Аљаске, која ипак има довољно нафте и рудног богатства да плати становницима више од 1.300 долара годишње.
Утицајна Партија независности Аљаске деценијама се залагала за одржавање референдума у држави, истовремено позивајући на право на оружје, школовање код куће, малу владу и борбу против абортуса.
Али подршка становника сама по себи није довољна да се државе отцепе - као што је показала Конфедерација у Америчком грађанском рату. Многи правници кажу да Устав САД не дозвољава државама да се извуку.