Некадашњи саветник америчког министра одбране, пензионисани пуковник Даглас Макгрегор представио је нешто другачији поглед на стање нације у односу на говор председника САД Џозефа Бајдена.
У снимку на Иксу, Макгрегор подсећа да је америчка влада Уставном обавезна да промовише опште благостање и основне животне потребе као што су енергенти, храна и склониште. "Нажалост, садашња администрација не успева да изврши ове задатке", рекао је Макгрегор.
Макгрегор је рекао да је у свом говору Бајден тврдио да америчка економија цвета, па је подсетио да "већи део тога долази од владине потрошње и запошљавања", додајући да је владин удео у БДП-у 42 одсто - укључујући федералну, државну и локалну потрошњу.
"Овај нечувени удео је сличан ономе у Совјетском Савезу касних 1980-их - пре колапса. Огромна инфлација која произилази из овог владиног удела у привреди отежава породицама да купују храну", рекао је Макгрегор и додао да је инфлација "десетковала" домаћинства последњих година и да се многе америчке породице боре да преживе "пропалу Бајденову економску политику".
"Наша национална безбедност је угрожена", упозорио је Макгрегор и подсетио на прекинуте ланце снабдевања, електране и производне погоне којима недостају кључни резервни делови. Он је осудио "лоше осмишљену домаћу политику" која је изазвала губитке радних места и домова.
Деценије изградње империје исцрпиле су америчке ресурсе, рекао је Макгрегор и критиковао "надувану" владу која има између 12 и 25 милиона запослених и дуг који вртоглаво расте на 34 билиона долара, односно један билион свака три месеца.
"Немогуће је исушити мочвару нездравим новцем и колосалним дугом који не можемо да издржимо", рекао је он. "Трагично је што политичаре у Вашингтону контролише такозвана класа донатора. Овај облик корупције омогућава канцероген централни банкарски систем... Ова владајућа класа оркестрира бескрајне ратове, обогаћујући себе и своје пријатеље док шаље наше војнике у стране земље које су од маргиналног стратешког интереса за Сједињене Државе".
Макгрегор је упозорио и на "инвазију" на јужну границу са Мексиком навевши да "овај неконтролисани прилив оптерећује наше ресурсе, преплављује наше заједнице и уништава наш просперитет".
"Непромишљени позиви да се полицији одузму средства осакатили су спровођење закона. Полицајци немају довољно средстава, немају довољно особља и нису у стању да заштите наше грађане, што све чини наше градове несигурним за све, посебно за жене, децу и старије", рекао је он.