Аргентински председник Хавијер Милеи отпустио је свог министра за рад јер је у јеку мера штедње прошлог месеца одобрио повећање председничке плате за 48 одсто. Бруто месечна плата аргентинског председника тако је порасла са нешто више од четири милиона пезоса (4.700 долара) у јануару на нешто више од шест милиона пезоса у фебруару.
Чланови лево оријентисане перонистичке опозиције током викенда су објавили детаље декрета којим се налаже повећање плата са председниковим потписом. У покушају да неутралише скандал, Милеи је сменио министра Омара Јасина због "грешке која није требало да се деси" и поништио повећање плата себи и свом кабинету.
Председник је објаснио да су повећања аутоматски покренута према правилима које су поставиле претходне перонистичке владе када су плате јавних службеника повећане да би се пратиле инфлацију која тренутно прелази 250 одсто годишње, преноси "Фајненшел тајмс".
Аналитичари сматрају да би ова епизода могла да буде штетна за Милеија, који је изабран у новембру на основу двоструког обећања - да ће решити најгору економску кризу у Аргентини у последње две деценије и укинути привилегије политичкој елити коју криви за њено изазивање.
Председник, који има малу мањину у Конгресу, више пута је рекао да ће се ослањати на своју популарност у јавности како би извршио притисак на законодавце да подрже драстична смањења потрошње и свеобухватну дерегулацију.
"Влада нема готово никакву маргину за ову врсту грешке, што подрива њен наратив о штедњи", рекао је Кристијан Бутије, директор агенције за јавно мњење "СиБи консултора", напомињући да је истраживање током викенда показало благи пад популарности Милеиа у поређењу са фебруаром. "Спирала негативног имиџа била би посебно опасна за председника аутсајдера који има свега неколико савезника у Конгресу или међу гувернерима провинција".
Лукас Ромеро, директор "Синопсиса", политичке консултантске куће у Буенос Ајресу, рекао је да ће реакција јавности на скандал зависити од тога колико брзо је успео да покаже напредак у економији.
Економисти предвиђају да ће званични подаци о инфлацији који ће бити објављени данас показати да су цене порасле у просеку за око 15 посто у фебруару. Иако је то побољшање у односу на јануарских 20,6 одсто, и даље је међу највишим месечним стопама на свету.
"Ако људи мисле да се ствари не погоршавају тако брзо као раније, ове епизоде се могу свести на минимум", рекао је Ромеро. "Али ако влада не може да покаже резултате, тада људи почињу да се љуте".