Група БРИКС ће задржати своје садашње име упркос проширењу блока, рекао је високи руски дипломата.
БРИКС је препознатљив бренд и постао је "заштитни знак", изјавио је заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков, који је и руски представник у овој организацији.
"Једна ствар мора бити разјашњена - лидери у Јоханесбургу су се сложили да ће, упркос проширењу до 1. јануара, нова, већа група задржати своје старо име – БРИКС. Не `БРИК-плус`, већ БРИКС. То је бренд, добро познати заштитни знак. И тако ће остати", рекао је Рјабков одговарајући на питање новинара у Москви да ли би "БРИКС-плус" могао да постане назив за проширени блок.
Последњи самит БРИКС-а 2023. одржан је у Јоханесбургу, у Јужној Африци, где су нове чланице званично позване да се придруже групи.
БРИКС је акроним за Бразил, Русију, Индију, Кину и Јужну Африку, првобитне чланице блока. Још пет земаља – Етиопија, Саудијска Арабија, Иран, Египат и Уједињени Арапски Емирати – придружило се групи почетком ове године, као део велике експанзије ове организације. Врата су остављена отворена за пријем нових земаља.
Проширени БРИКС чини око 30 одсто глобалне економије и има укупну популацију од 3,5 милијарди, или 45 одсто становника света.
Политички и економски утицај блока значајно се повећао откако су САД и њихови западни савезници увели оштре санкције Русији, након почетка сукоба у Украјини 2022. године. Чланице БРИКС-а се нису придружиле западној кампањи и наставиле су, или су појачале трговину са Русијом.
Бројне друге земље изразиле су интересовање да постану чланице БРИКС-а, а неке су већ и формално поднеле пријаве, укључујући Венецуелу, Тајланд, Сенегал, Кубу, Казахстан, Белорусију, Бахреин и Пакистан.