"Блумберг": Атомска моћ Москве никад већа, Европа зависи од нуклеарног горива из Русије

Најава да ће "Росатом" сарађивати са француском државном компанијом разбеснела Немце

Руски стисак на ланац снабдевања нуклеарном енергијом све је јачи, а најновији пословни подухват Москве изазвао је гнев у земљи која је окренула леђа овој технологији - Немачкој, пише "Блумберг".

Хиљаде Немаца шокирано је плановима "Росатома" да са француском државном компанијом "Фраматом СА" снабдева горивом реакторе који производе струју за 100 милиона становника Источне Европе који и даље користе руску технологију.

Пројекат је показао да је моћ Русије на нуклеарним тржиштима несмањена упркос санкцијама, а нови подаци показују и да је 2023. била рекордна када је реч о трговини овим горивом, пише "Блумберг". И док руски и француски председник размењују претње, инжењери обе земље заједнички планирају будућност њихове атомске индустрије.

"Путин се притајено смеје", рекао је Владимир Сливјак, копредседник руске еколошке организације "Екодефенс". "Ово ће учинити Европу још више зависном од Русије у енергетској политици и ојачаће геополитички утицај Кремља".

Шефови европских држава, укључујући Макрона, састају се 21. марта на самиту Међународне агенције за атомску енергију у Бриселу, где ће разговарати о начинима за јачање ланаца снабдевања нуклеарним горивом. Раније овог месеца, генерални директор ИАЕА Рафаел Маријано Гроси похвалио је Русију као "главног добављача нуклеарне технологије у свету".

Француско-руска производња горива одвијаће се у фабрици "Фраматома" у Лингену у Немачкој која је затворила своју последњу нуклеарну електрану 2023. године, али наставља производњу горива за друге земље. Најава је такође изазвала бес јавности и петицију да се обустави производња из "еколошких" и "безбедносних" разлога, иако француска фабрика без проблема већ производи гориво за друге "неруске" реакторе.

План "Росатома" у Немачкој "покреће питање колико ефикасно западни ланци снабдевања успевају да се диверзификују даље од Русије", рекла је Дарја Долзикова, истраживач нуклеарне трговине у истраживачком центру РУСИ у Лондону.