"Њузвик": Како Руси уништавају највреднију украјинску војну опрему
Москва убира плодове развијања тактика својих војника, али делимично и недостатка војне опреме Кијева, пише "Њузвик".
Током претходне две недеље, Русија је саопштила да су њене снаге уништиле бројне тенкове "абрамс" које су користили Украјинци, оклопна возила "бредли", као и ракетни систем ХИМАРС, који су Кијеву донирали Американци.
Русија је објавила да је већ уништила ХИМАРС, који је стигао у Украјину у лето 2022, али амерички медиј наводи да снимци објављени почетком овог месеца изгледа по први пут потврђују да је Украјина изгубила један овај систем.
Министарство одбране Русије објавило је снимак који приказује удар на украјинске транспортне хеликоптере на истоку земље, а Москва је навела да је уништила две од три летелице. Додаје се да и Украјинци објављују снимке за које тврде да приказују уништавање руске војне опреме, као и да је средином октобра 2023. Кијев саопштио да је добио од Американаца систем АТАЦМС који је коришћен за нападе на хеликоптере.
Успешни удари на украјинску војну опрему коју је Русија циљала у брзом низу вероватно одражавају и прилагођавање Москве и празнине у украјинском арсеналу који зависи од Запада, напомињу стручњаци.
Русија је увела нове стратегије на бојном пољу које су се показале ефикасним, каже бивши официр украјинске службе безбедности Иван Ступак, који саветује одбор за националну безбедност, одбрану и обавештајне послове украјинског парламента.
Руске извиђачке беспилотне летелице интензивно патролирају бојним пољем и досежу иза украјинских линија, пре него што одмах пренесу податке о украјинским циљевима својим ракетним јединицама, рекао је он за "Њузвик". Руске ракете тада могу да погоде ове циљеве за само неколико минута, рекао је он.
Русија је побољшала своје обавештајне, надзорне и извиђачке способности коришћењем система за електронско ратовање и дронова, а Москва је такође побољшала прецизност својих ракета, рекла је постдокторанд на Одељењу за студије рата Кингс колеџа у Лондону Марина Мирон.
Постоје и други фактори у игри у недавном успеху Москве, сматра ова саговорница и додаје да је Русија успела да преузме контролу над небом како би распоредила нове типове пројектила које је Украјини тешко да пресретне, а томе је допринео и недостатак украјинских копнених система противваздушне одбране, истакла је она.
Украјина се за помоћ ослања на своје западне партнере, а са допуњавањем њених залиха месецима се одуговлачило у америчком Конгресу. Америчко Министарство одбране представило је у уторак пакет од 300 милиона долара помоћи, али како је нагласио секретар за штампу Пентагона, генерал-мајор Пет Рајдер то "није ни близу довољно" и једини начин да се задовоље украјинске потребе је брза одлука Конгреса да усвоји допунски пакет помоћи.
У тексту се подсећа да су тенкови попут "абрамса" тек недавно стигли на линију фронта, јер их Украјина није употребљавала, рекла је Мирон. Са ограниченим способностима Кијева да камуфлира своју кључну опрему и чињеницом да тешки западни тенкови нису погодни за делове блатњавог терена широм Украјине, Москва има више успеха у уништавању украјинске опреме, сматра Мирон.
"Операције и тактика су се промениле, што налаже употребу посебне опреме док Руси покрећу нападе преко целе линије контакта. То је комбинација фактора која доводи до тренутног уништења западне опреме", додала је Мирон.
Да би се ефикасно супротставила, Украјина треба да повећа број система за електронско ратовање којима има приступ, ометајући руске извиђачке беспилотне летелице и штитећи имовину Кијева, наводи Ступак. Он додаје и да је Кијеву потребно више радара за откривање извиђачких дронова док се они приближавају.