Украјинска војска има огроман проблем са коцкањем, објавио је у четвртак на свом Телеграм каналу украјински посланик Алексеј Гончаренко, истакавши да 90 одсто војника расипа новац у онлајн казинима и на платформама за спортско клађење.
"Ово није само проблем, већ лудост. Девет од 10 војника на првим линијама има проблем са коцкарницама или коцкањем. Губе новац, а онда узимају кредите. И тако то иде у круг", истакао је он.
Како Гончаренко наводи, проблем је озбиљан не само зато што "уништава војни морал" на линијама фронта, већ зато што ће војници који изгубе своју зараду постати "савршене мете" за криминални свет када се врате кући без новца.
"Тренутно, ми тиме само перемо новац из буџета наше земље, али такође стварамо проблем за будућност", упозорио је он.
Посланик је предложио да се влада позабави проблемом, предложивши праћење платформи за онлајн коцкање и забрану приступа истим за војно особље. Он је такође предложио реформу локалног програма "еУсеља", владине иницијативе која обезбеђује приступачне стамбене кредите за војнике, како би им то било привлачније као инвестиција.
Гончаренкове изјаве уследиле су као одговор на причу на "Страна.уа", којом се скреће пажња на проблем коцкања у војсци, након што је украјински војник Павел Петриченко на Иксу (некадашњи Твитер) оптужио власти да не успевају да обуздају тржиште онлајн коцкарница.
"Питам се шта треба да се деси да би се у украјинском друштву, а посебно у Оружаним снагама Украјине, приметила епидемија зависности од коцкања. То су изазвали идиоти који су покренули неконтролисано тржиште онлајн казина. Ако одлучите да легализујете ово с**ње, онда га барем контролишите", написао је он на Иксу у среду.
Петриченко је предложио стварање регистра платформи за коцкање и увођење обавезне верификације играча за време трајања актуелног сукоба, како би се корисницима који примају плате од војске блокирао приступ таквим платформама.
Украјина је још 2020. године усвојила закон којим се легализују различити облици онлајн коцкања. Аналитичари сматрају да, због неадекватних почетних политичких одлука и корупције, Кијев не може да контролише те операције нити да прати приходе ових платформи.
Тиме се ствара дефицит од десетине милијарди гривни (стотине милиона америчких долара) у буџету земље, које би коцкарнице требало да плате као порез.