Док цео свет чека да Русија открије и саопшти истину о терористичком нападу у Москви, "Глас Америке" је објавио је два чланка у којима упире прст у Кину због ширења "антиамеричких теорија завере", пише кинески "Глобал тајмс".
У првом чланку, "Глас Америке" пише да се САД поново "неосновано оптужују на кинеским друштвеним медијима". У ствари, многи корисници друштвених мрежа у Кини верују да Америка стоји иза напада у Москви.
"Глас Америке" је у среду објавио још један чланак, у коме оптужује Пекинг да промовише антиамеричка осећања. Ова два текста показују да амерички медији не гаје никакве симпатије према земљи чији грађани пате због терористичког чина. Такође, САД демонизују Кину, на сваки начин и у свакој прилици.
Пре него што се открије истина након изненадног терористичког напада нормално је да постоје различита мишљења. САД су најпре упозориле на терористички напад у Русији, а затим потврдиле аутентичност изјаве терористичке организације ИСИС.
Како онда не обратити пажњу на улогу САД у овом терористичком акту? Чак су и неки западни медији износили препоставке о умешаности Вашингтона у овај чин, као и о односу Вашингтона и екстремистичких и терористичких организација.
Те сумње су поделили и неки кинески стручњаци. Али њима не манипулише кинеска влада.
Заправо, ако се овакве гласине шире, то је само још један доказ да се слика САД у очима кинеског народа погоршава и да разлог за то лежи у дугогодишњем неискреном ставу САД према Кини.
Како каже истраживач из Националног института за међународну стратегију на Кинеској академији друштвених наука Сун Синхјуи: "САД су се промениле у очима кинеског очима Кинеза. Кинески народ је, посебно током последњих година, потпуно изгубио поверење у САД."
Разлог за незадовољство, када је реч о САД, лежи у низу непријатељских акција Америке које штете кинеским националним интересима. Управо су последњих година САД биле бескрупулозне у антикинеским акцијама, попут сузбијања рада и изрицања санкција кинеским компанијама.
На међународном плану, САД користе Украјину као посредника за обуздавање Русије и заузимају пристрасан став у израелско-палестинском сукобу, фаворизујући Израел. Оно што Кинези јасно виде јесте да САД непрекидно стварају непријатеље и да занемарују глобалну стабилност и мир, како би одржале сопствену хегемонију.
Заправо, измишљање прича, попут оних које шири "Глас Америке", део је пропагандног рата САД против Кине.
Како сматра научни сарадник Кинеске академије друштвених наука Лу Сијанг, пропагандни рат САД против Кине неће постићи свој циљ.
Оптуживање Кине само подрива кредибилитет САД.