Научници у Јужној Кореји, током експеримента нуклеарне фузије, поставили су нови светски рекорд у одржавању температуре од 100 милиона степени Целзијуса (што је седам пута топлије од језгра Сунца) у трајању од 48 секунди.
Нуклеарна фузија подразумева спајање два атома како би се ослободиле огромне количине енергије, а научници сматрају да овај метод има потенцијал да обезбеди неограничене количине "чисте" енергије.
Процес најчешће подразумева реактор кружног облика, који се назива и токмак, а у коме се изотопи водоника загревају до изузетно високих температура да би се створила плазма.
Висока температура и плазма велике густине, у којима се реакције могу одвијати дуго времена, од виталног су значаја за будућност реактора нуклеарне фузије, рекао је носилац новог рекорда Си-Ву Јун, директор истраживачког центра КСТАР на Корејском институту за фузиону енергију.
Одржавање овако високих температура "није било лако демонстрирати због нестабилне природе плазме високе температуре", рекао је он за Си-Ен-Ен, због чега је овај рекорд толико значајан.
Фузиони реактор КСТАР, који корејски научници називају и "вештачким Сунцем", успео је да одржи плазму на температури од 100 милиона степени током 48 секунди у тестовима који су спровођени између децембра 2023. и фебруара 2024. године, оборивши претходни рекорд од 30 секунди постављен 2021.
Корејски научници кажу да су успели да продуже време модификовањем процеса, укључујући коришћење волфрама уместо угљеника у "дивертерима" који извлаче топлоту и нечистоће настале у реакцији фузије.
Крајњи циљ је да КСТАР буде у стању да одржи температуру плазме од 100 милиона степени у трајању од 300 секунди до 2026. године, што представља "критичну тачку" за повећавање обима операција фузије, рекао је Си-Ву Јун.
Оно што научници раде у Јужној Кореји ће допринети развоју Међународног термонуклеарног експерименталног реактора у јужној Француској, познатог као ИТЕР, највећег токамака на свету који има за циљ да докаже изводљивост фузије.
Рад КСТАР "биће од велике користи како би се обезбедиле предвидљиве перформансе у раду ИТЕР-а на време и како би се унапредила комерцијализација фузионе енергије", рекао је Си-Ву Јун.