"Путинови помоћници": Које немачке компаније учествују у обнови Маријупоља

Неколико немачких компанија учествује у обнови руског града, што је шокирало Немце који су их назвали "Путиновим помоћницима"

Након што су руске снаге ослободиле Маријупољ, почела је обнова града на Азовском мору. Градилишта су никла по целом граду, а стамбени блокови изграђени од нуле.

У обнови града учествују и немачке компаније, укључујући и фирму "Кнауф" која је светски лидер у производњи гипса и која већ дуже време послује у Русији, показало је истраживање политичког магазина "АРД Монитор".

Лист "Тагесшау" подсећа да је оснивач компаније, Николас Кнауф био почасни конзул више од две деценије, а његова фирма запошљава 4.000 људи у Русији и зарађује милијарде.

У изјави за "Монитор", из компаније наводе да производе у Русији "искључиво за руско тржиште" и да поштују све мере ЕУ. Како грађевински материјал није "покривен" санкцијама ЕУ, немачка компанија не ради ништа незаконито, али "стручњак за санкције" Виктор Винклер наглашава да је то "небитно".

Чак и ако грађевински материјал није у основи покривен правилима ЕУ о санкцијама, компаније морају бити у стању да "ефикасно искључе да постоји војна веза, било каква војна веза са оним што испоручују. Ово не мора нужно да буде ратни чин у ужем смислу. Али довољно је и да војска, и руска војна дејства, имају индиректну корист од онога што раде", објаснио је експерт.

Он тврди да је "Кнауф" својим материјалом учествовао у изградњи стамбене зграде у сарадњи са руским Миннистарством одбране што је "доказ" наводног "војног односа" немачке компаније и Москве.

Пословање "Кнауфа" осудио је и председник Спољнополитичког одбора Бундестага Родерих Кизеветер који је рекао да се компанија ставила "у службу рата који је прекршио међународно право" и да је "зацементирала руску моћ на окупираним територијама".

Иако су се немачки медији и политичари обрушили на "Кнауф", оптуживши фирму да је "Путинов помоћник", у Маријупољу ради и фирма "ВКБ системс" која опрема фабрике за производњу бетонских блокова и чији је главни акционар руски бизнисмен Виктор Константинович Бударин који, иначе, није стављен на ЕУ листу санкционисаних лица. И ВБК се нашао на удару критика, али много мање него светски познати "Кнауф".