На друштвеној мрежи Икс испливала је преписка двоје утицајних америчких епидемиолога, која открива да су стручњаци, које је финансирала америчка агенција ДАРПА, учествовали у истраживању корона вируса још у марту 2018, годину и по дана пре избијања пандемије тог вируса.
Део преписке је на свом Икс налогу поделио, извршни директор Фондације за слободу на интернету и некадашњи званичник Стејт департмента задужен за сајбер безбедност Мајк Бенц, али и финско-немачки технолошки бизнисмен Ким Дотоком.
У објави се види преписка познатог америчког епидемиолога и професора на Универзитету Северна Каролина у Чапел Хилу Ралфа Барица и његове колегинице Тони Рок.
Она је у мејлу од 7. марта 2018. замолила Барица за додатне информације о гликопротеинима које он развија у контексту "ДАРПА гранта на ком сарађују".
Ралф Бариц је од 2014. сарађивао са Ши Женгли, вирусологом са Института за вирусологију у Вухану, која се бавила истраживањем САРС вируса. Она је у свом резимеу нагласила да је од 2014. до 2019. учествовала у пројектима који су добили 1,2 милиона долара у грантовима од америчких државних институција, пре свега од Националног института за здравље (НИХ) и УСАИД-а.
На фотографији се види и да је Рокова имала преписку и да Питером Дасаком, председником "ЕкоХелт Алијансе". Реч је о непрофитној организацији која се, по сопственим тврдњама, бави истраживањем вируса и спречавањем епидемија.
Та организација се нашла на удару критика почетком 2020, када су њене везе са лабораторијом у Вухану доведене у питање након избијања пандемије корона вируса. Под притиском јавности, амерички НИХ је обуставио њено финансирање.
Организација је била оптужена и за корупцију, а руско Министарство одбране Дасака повезује је са биолабараторијама у Украјини.
Шта је ДАРПА?
ДАРПА је агенција америчког Министарства одбране за развој нових технологија за војску, која је основана на иницијативу америчког председника Двајта Ајзенхауера 7. фебруара 1958. године.
Њено оснивање је био одговор на успешну пробу сателита "Спутњик" који је извео СССР, што је Американце подстакло да уложе више ресурса у развој војне технологије.
Та агенција је учествовала у развоју многих технологија које су данас свеприсутне у свакодневном животу, од АРПАНЕТ-а, претече интернета, до ГПС-а, дронова и сателита за праћење временских услова.
Иако ДАРПА функционише у оквиру америчког Министарства одбране, она је оперативно независна у односу на истраживачке агенције у оквиру Пентагона. Располаже војним буџетом од око 3,8 милијарди долара.