Камерон (изгледа) није убедио Трампа: Републиканци одолевају притисцима да помогну Украјини

Аргументи британског шефа дипломатије само су подстакли тврду линију у Републиканској партији која прети да ће сменити Џонсона уколико одобри гласање за пакет помоћи Кијеву

Изгледа да министар спољних послова Велике Британије Дејвид Камерон није успео да убеди поновног кандидата уза председника Беле куће Доналда Трампа да подржи његове напоре да се у Конгресу п(р)огура помоћ од 60 милијарди долара коју блокирају републиканци.

Штавише, председавајући Представничком дому Мајк Џонсон "није нашао времена у свом густом распореду" да се сретне с Камероном не би ли разговарали о помоћи Кијеву, преноси "Гардијан".

На приватној вечери на Трамповом имању на Флориди Камерон је позвао Трампа да прихвати да је у интересу САД да се подржи кијевска борба, али му и изложио да постоје планови да до самита НАТО-а у Вашингтону у јулу свака чланица Алијансе достигне или пређе циљану потрошњу на одбрану од два одсто БДП-а. Све у нади да ће Трамп "одобрити" промену курса, па му макар олакшати пут до сусрета са Џонсоном.

С Флориде Камерон се упутио у Вашингтон, где се састао с државним секретаром Ентонијем Блинкеном. Двојица државника су на заједничкој конференцији за медије поновила апеле да Конгрес одблокира помоћ.

Британски шеф дипломатије је инсистирао да није дошао у САД да било коме држи предавања или да се меша у унутрашњу политику земље, али је рекао да је "врло емотиван" због потребе да САД и Европа заједно стану у одбрану Украјине Русије. Патетично је додао да ће се будуће генерације питати да ли су урадили довољно, чак се позвао на историју, упитавши да ли су извукли поуке из ње.

Британски лист констатује да су Камеронови аргументи, и рационални и емотивни, само подстакли тврду линију у Републиканској партији која прети да ће сменити Џонсона уколико одобри гласање за пакет помоћи Украјини.

Иначе, Камерон је рекао и да је његово сусрет с Трампом сасвим оправдан и да су се дотакли низа важних геополитичких тема, док је тим Трампове кампање саопштио да се на вечери разговарало о "предстојећим изборима у САД и Великој Британији, политичким питањима везаним за брегзит, потреби да земље НАТО-а испуне своје обавезе у погледу потрошње на одбрану и окончања убистава у Украјини".