"Блумберг": Велике компаније са Волстрита добијале информације које нису за јавност

"Џи Пи Морган" и "БлекРок" спадају међу привилеговане "супер-кориснике" података владине агенције

Амерички Биро за статистику (БЛС) делио је важне економске информације, укључујући и податке о инфлацији, са великим компанијама са Волстрита, као што су "Џи Пи Морган" и "БлекРок", што отвара многа питања о једнаком приступу информацијама за све, извештава "Блумберг".

О преписци између финансијских компанија и БЛС први је известио "Њујорк тајмс", према коме је ова агенција слала информације које нису биле доступне јавности, одабраној групи "супер-корисника".  

На питање "Блумберга", БЛС је одговорио да нема листу "супер-корисника". Мећутим, средином фебруара, један корисник је на питање да ли га БЛЦ може додати на "листу супер-корисника", добио потврдан одговор: "Можете бити додати на ову листу".

Поред компанија "БлекРок" и "Џи Пи Морган", међу "супер-корисницима" владине агенције се налазе и бројне друге банке, хеџ фондови и моћне финансијске компаније, као што су "Бреван ховард", "Миленијум капитал партнерс", "Ситадел", "Мур капитал менаџмент", "Хај фреквенси економикс" или "Номура сикјуритис интернешенел".

Све наведене компаније одбиле су да одговоре на питања о листи "супер-корисника БЛС, известио је "Блумберг".

Откриће листе "супер-корисника" ће вероватно подстаћи веће интересовање за ширење економских информација које утичу на профит фирми, као и за политику Федералних резерви.

Како је рекла Емили Лидел из БЛС: "Наше информације треба да буду достпупне јавности. БЛС жели да створи једнак приступ информацијама за све".

"Ово је срамота за агенцију", додала је Лиделова.

У најмање једном, доказаном случају, БЛС је поделио информације које тада нису биле јавно доступне. Лиделова је додала да се "још испитује" да ли је БЛС овим привилигеованим корисницима делио и друге информације којим јавност није имала приступ.