Почасни конзул Србије у Бершеви, у Израелу Александар Николић изјавио је јутрос, после суботњег масовног иранског напада дроновима и ракетама на територију Израела, да међу држављанима Србије који живе у Израелу нема повређених, да је јутро мирније и да су у контакту са Министарством спољних послова и српским амбасадором у Тел Авиву.
"Наши држављани, њих око 2.500 су добро, нема повређених, а ноћ је била непроспавана", рекао је Николић за Танјуг, оценивши да је, у поређењу са нападом Хамаса на Израел 7. октобра, стање држављана Србије "далеко релаксираније".
Он је прецизирао да се брига за наше држављане сада углавном концентрише на оне који су резиденти државе Израел, односно двојни држављани, а међу њима има и оних који живе у Бершеви, главном граду дистрикта Југ, где и он борави, а који је протекле ноћи била под учесталим и снажнијим деловањем како беспилотних летелица, тако и пројектила.
"Наши људи су исказали смиреност и дисциплину, благовремено су организовали склоништа и потрепштине, тако да је ноћ прошла безбедно у том смислу ", рекао је конзул.
Николић је навео да су међу држављанима Србије и преостали докторанди и постпостдокторанди на израелским универзитетима и у установама, као и спортски стручњаци.
Казао је да је у иранском нападу, према подацима израелског пандана Црвеном крсту, било 32 повређених, углавном старијих особа приликом одласка у склоништа и да је тешко рањена 10-годишња девојчица из бедуинске породице у северном делу пустиње Негев, коју је погодио распаднути део пресретнутог пројектила.
Тај напад у пустињи се доводи у везу са циљањем постројења израелског ваздухопловства у дистрикту Југ, а циљане мете су у функцији, рекао је конзул.
Додао је да је ваздушни простор Израела, после синоћњег затварања, поново отворен, али да се очекује отказивање великог броја страних и домаћих летова.
Кад је реч о друмском саобраћају, гранични прелази са суседним Јорданом и Египтом функционишу нормално, рекао је Николић.
Говорећи о развоју ситуације у Израелу, Николић се осврнуо на, како је рекао, већ постојећу унутрашњу израелску поделу, на либерално-секуларни део, с једне стране, који су углавном за то да "ствари треба смирити" и, с друге стране, радикалну, националистичку десницу, па и ултраордоксне Јевреје, који "захтевају одговор"