Процуриле депеше показују да се Бела кућа противи палестинској државности

Упркос Бајденовом обећању да ће подржати решење о две државе, у депешама се тврди да Палестини не треба давати статус чланице УН

Уочи разматрања молбе Палестинске управе да постане пуноправни члан Савета безбедности Уједињених нација, Сједињене Америчке Државе лобирају код држава чланица да одбију такво чланство, надајући се да ће избећи отворени "вето" Вашингтона.

Лобирање, откривено у копијама некласификованих депеша Стејт департмента које је добио "Интерсепт", у супротности су са обећањем Бајденове администрације да ће у потпуности подржати решење о две државе.

Генерална скупштина УН је 2012. године донела резолуцију којом се Палестини даје статус државе посматрача која није чланица.

Дипломатске депеше детаљно описују притисак који се врши на чланове Савета безбедности, укључујући Малту, ротирајућег председника Савета овог месеца.

Посебно се од Еквадора тражи да лобира код Малте и других земаља, укључујући Француску, да се супротставе признавању УН. Оправдање Стејт департмента је да је нормализација односа између Израела и арапских држава најбржи и најефикаснији начин за постизање трајне и продуктивне државности.

Иако се констатује да је председник Џозеф Бајден енергично радио на подршци "палестинских аспирација за државношћу" у контексту "свеобухватног мира који би решио израелско-палестински сукоб", дипломатска депеша од 12. априла детаљно излаже став САД против гласања у УН за палестинску државност.

У депеши се каже да се чланови Савета безбедности морају убедити да одбаце сваки предлог за палестинску државност, а тиме и њено признање као суверене нације, пре отворене дебате Савета о Блиском истоку, заказане за 18. април.

"Гледиште САД је да је најефикаснији пут ка политичком хоризонту за палестински народ у контексту споразума о нормализацији између Израела и његових суседа. Због тога вас позивамо да не подржавате ниједну потенцијалну резолуцију СБ која препоручује пријем 'Палестине' као државе чланице УН", цитира се депеша.

Свиђало се то вама или не, гласање Генералне скупштине о овом питању има политичку, а не правну тежину, рекао је за "Интерсепт" Ричард Гоуан, директор Међународне кризне групе УН.

"Скупштина може да прихвати нову државу само на препоруку Савета безбедности", додаје он.

Депеша укључује образложење противљења администрације гласању, наводећи ризик од распламсавања тензија, политичке реакције и потенцијалног довођења до тога да Конгрес САД смањи финансирање УН.

Упитан о депеши и да ли је њено противљење признавању палестинске државности у УН у супротности са ставом Бајденове администрације која подржава решење о две државе, Стејт департмент није одговорио у време објављивања текста.

Друга депеша од 13. априла послата из амбасаде САД у Киту, Еквадор, преноси детаље споразума еквадорске министарке иностраних послова Габријеле Сомерфелд са Сједињеним Државама да Палестини не треба да буде призната државност.

У сарадњи са Сједињеним Државама, према депеши, Сомерфелд је наложила сталном представнику Еквадора при Уједињеним нацијама Хосеу де ла Гаску да лобира код Јапана, Кореје и Малте (све ротирајуће чланице Савета безбедности) да одбаце предлог. Помиње се и лобирање код сталне чланице Француске.

Сомерфелд се сложила, према депеши, да је "важно да било која предложена резолуција не постигне неопходне гласове и без вета САД". У депеши се наводи да "Еквадор не би желео да изгледа изолован (сам са Сједињеним Државама) у свом одбијању резолуције 'Палестине' (посебно у време када већина држава чланица УН критикује Еквадор због његовог упада у амбасаду Мексика од 5. априла у Киту)".

Упитани о другој депеши, Стејт департмент и еквадорска амбасада у Вашингтону нису одговорили на захтеве за коментар.

Са својим дугогодишњим местом у моћном петнаесточланом Савету безбедности, Еквадор има огроман утицај да гласа против палестинског предлога за признање.

Ово показује у којој мери је администрација еквадорског председника Данијела Нобое дужна Сједињеним Државама, истакао је за "Интерсепт" виши сарадник Центра за економска и политичка истраживања са седиштем у Вашингтону и бивши министар спољних послова Еквадора Гиљем Лонг.

"Поврх овога, прилично је шокантно видети Сједињене Државе, које су осудиле еквадорски напад на мексичку амбасаду 5. априла и кршење међународног права како максимално искоришћавају изолацију Еквадора како би га натерали да изврши њихове налоге", рекао је Лонг.

Према првој депеши Стејт департмента, састанци Уједињених нација од почетка априла сугеришу да Алжир, Кина, Гвајана, Мозамбик, Русија, Словенија, Сијера Леоне и Малта подржавају давање Палестини пуноправног чланства у УН. Такође, Француска, Јапан, и Кореја су неодлучне, док ће Уједињено Краљевство вероватно бити уздржано од гласања.