Индопацифичка стратегија Канаде цементира подређеност те земље Сједињеним Државама и није у складу са интересима Отаве, оцењује пекиншки "Глобал тајмс", додајући да је тај документ пун "злобе и предрасуда" према кинеском народу.
У документу од 26 страна објављеном у недељу, канадске власти назвале су Пекинг "реметилачком силом", и најавиле већа улагања у регионално војно присуство, обавештајни рад, и сајбер безбедност, али и ревидирати и ажурирати законе који ће јој омогућити да делује "одлучно када инвестиције државних предузећа и других страних ентитета угрозе националну безбедност, укључујући критичне ланце снабдевања минералима."
"Глобал тајмс", који је у блиској вези са владајућом Комунистичком партијом Кине, тврди да тај документ "не само да угрожава интересе Канаде, већ и повређује достојанство те земље."
Документ канадских власти најпре треба схватити као знак покорности Отаве Вашингтону, будући да он, како сматра "Глобал тајмс", преузима многе ставке из америчке индопацифичке стратегије, поготово када је у питању "саможиви тон Вашингтона" о Тајвану, региону Синђан, специјална административна област Хонг Конг и људска права, што оцењује као "брутално мешање у унутрашње послове Кине."
"Канада још једном одиграла срамотну улогу у деструктивним стремљењима САД да поделе свет", оцењује се у тексту.
Намере канадских власти да потроше скоро пола милијарде долара на побољшање војне и обавештајне сарадње у том региону неће имати значајан ефекат, додаје "Глобал тајмс".
Канада би "слепо" праћење Вашингтона могла скупо да плати, будући да ни САД нису у стању да се потпуно удаље од Кине.
Чињеница да су САД спремне на то да жртвују интересе својих савезника зарад сопствених би требало да наведе остале земље на размишљање, додаје "Глобал тајмс".
Кина и Канада су удаљене хиљадама километара и нису у интересном, односно геополитичком сукобу. Кина представља огромну прилику за Канаду, а не претњу, наводи лист.
Ако Канада заиста жели да одржи своје вредности и присуство на међународној сцени, требало би да почне са ослобађањем од своје стратешке зависности од Вашингтона, закључује "Глобал тајмс".