Анкета: Немци незадовољни владом Олафа Шолца и политиком ЕУ

Највише критичара ЕУ је међу бирачима десничарске Алтернативе за Немачку (АфД) и нове левичарске странке Савез Сара Вагенкнехт

Две трећине Немаца незадовољно је политиком на нивоу ЕУ, а чак 79 одсто њих је незадовољно владом канцелара Олафа Шолца, показало је данас објављено истраживање Дојчландтренда којом немачки јавни сервис АРД сваког месеца мери расположење јавног мњења.

Ближе се јунски избори за Европски парламент, али половина Немаца каже да их они мало занимају или их уопште не занимају.

Највише критичара ЕУ је међу бирачима десничарске Алтернативе за Немачку (АфД) и нове левичарске странке Савез Сара Вагенкнехт.

Као највећи проблем 41 одсто Немаца је навела тему усељавања, азила и интеграције дошљака.

Њих 51 одсто мисли да би решење питања миграције били споразуми са Египтом, Либаном и Тунисом, према којим би ове земље спречавале потенцијалне тражиоце азила да путују у Европу, а заузврат би примиле финансијску помоћ ЕУ.

Владом је незадовољно 79 одсто грађана, док владајуће социјалдемократе уживају подршку само 15 одсто грађана (15 и 14 на нивоу ЕУ), а трећа коалициона странка Либерали 5 одсто на домаћем нивоу (4 одсто на европском), чиме се налазе на граници цензуса.

Опозициони Демохришћани имају подршку 31 одсто грађана (30 одсто на европским изборима), преноси "Дојче веле".

АфД је остала на 18 одсто (15 одсто за европске изборе), а у парламенту би се још нашла и странка Саре Вагенкнехт са пет одсто (седам на европским изборима), док се њена бивша партија, Левица, налази испод цензуса.

У анкети Дојчландтренда више од 70 одсто грађана каже да АфД треба да поново размотри свој блиски однос према Русији и Кини, као и да је популарност ове странке опала последњих месеци услед низа скандала, посебно након хапшења Максимилијана Краха, који је требало да буде носилац листе АфД на европским изборима, због сумње на шпијунажу у корист Кине.

Ипак, три четвртине присталица АфД-а мисли да су медији и јавност претерали кад је у питању критика Краха.

Истраживање је показало да 34 одсто Немаца сматра да су међународни конфликти велики проблем, 21 одсто је забринуто за заштиту животне средине и климе, а тачно петина као проблем види слабљење економије.