Укратко, 17. мај: Судар возова у Београду, Фицо поново оперисан
На прузи код Панчевачког моста догодила се железничка несрећа када је БГ воз, који је саобраћао из Карађорђевог парка ка Овчи налетео на задњи део теретног воза који је стајао на прузи код Панчевачког моста и чекао на даљу вожњу, навела је Инфраструктура железнице Србије. Четворо повређених задржано је у београдском Ургентном центру, а да деветоро лакше повређених после прегледа пуштено је кући.
Премијер Словачке Роберт Фицо поново је оперисан, а његово стање и даље је озбиљно, изјавио је словачки министар одбране Роберт Калињак. Он је медијима рекао да је премијер свестан, као и да словачка влада функционише нормално.
Другог дана посете Кини руски председник Владимир Путин положио је цвеће на споменик совјетским војницима у Харбину, отворио 8. Руско-кинески ЕКСПО и 4. руско-кинески форум о међурегионалној сарадњи, а посетио је и цркву Покрова Пресвете Богородице у Харбину. Одговарајући на питања новинара у овом кинеском граду, он је рекао да руска војска постиже резултате у биткама у Харковској области, али да тренутно нема планова да заузме Харков.
Председник Србије Александар Вучић састао се са председником Републике Српске Милорадом Додиком, а кључна тема разговора била је однос Србије и РС и реакција целокупног српског народа на Резолуцију о Сребреници која ће се наћи пред Генералном скупштином Уједињених нација. Вучић је, такође, у Председништву угостио на ручку епископе СПЦ на челу са патријархом и захвалио им на подршци цркве око напора да се одбаци резолуција о Сребреници и поновио да никада неће признати независно "Косово".
Европска унија забранила је медије РИА Новости, "Известија", "Руска газета" и чешки "Глас Европе". Москва ће предузети мере као одговор на забрану емитовања четири руска медија у ЕУ, реципрочне мере су у припреми, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
На заседању Комитета министара Савета Европе у Стразбуру није се расправљало о чланству тзв. Косова у Савету Европе, пошто је на почетку састанка, усвојен коначан дневни ред, на којем се није нашао захтев Приштине за чланство у овој организацији. Уочи почетка састанка, министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто рекао је за Танјуг да је став те земље по питању чланства Приштине у СЕ јасан - не подржава га, о чему је обавештена и Приштина.
Градска изборна комисија усвојила је Одлуку о утврђивању Збирне изборне листе, на којој ће се, за изборе за одборнике Скупштине града Београда, расписане за 2. јун, наћи 14 изборних листа.
Председник Украјине Владимир Зеленски потписао је закон о мобилизацији Украјинаца који служе затворске казне, а затвореници ће моћи да се мобилишу у војску на службу по уговору и биће пуштени на условну слободу. Зеленски је, такође, одбацио идеју француског председника Емануела Макрона о олимпијском примирју као "неизводљиву".
Француска влада покушава да поврати контролу над Новом Каледонијом, пошто додатне безбедносне снаге стижу у пацифичку територију како би окончале недељу дана насилних протеста група које се залажу за независност. Протести су избили након предлога закона који би омогућио неким француским становницима острва да гласају, што би потенцијално смањило моћ домородачког бирачког тела.
Министар иностраних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто је изјавио да је Мађарска ставила вето на резолуцију Савета Европе о Украјини. Он је навео да је резолуција предвиђала признавање само једног "мировног плана" Владимира Зеленског.
На једном од универзитета у Санкт Петербургу догодила се експлозија, а сумња се да ју је изазвала спонтана детонација муниције из времена Другог светског рата.
Оружане снаге Украјине напале су дроновима камиказама неколико циљева у близини пограничног руског града Белгорода, а у нападу су убијени жена и њен четворогодишњи син, изјавио је губернатор Белгородске области Вјачеслав Гладков.
Завршен је попис становништва, домаћинстава и станова на тзв. Косову, а очекује се да ће прелиминарни резултати бити објављени у року од три месеца. Срби су позвани да бојкотују попис, а пре недељу дана приштинске власти су саопштиле да је у српским заједницама на северу КиМ регистровано око 1.000 Срба.