САД би могле да санкционишу грузијске политичаре да "одбране демократију"
Званичници одговорни за доношење грузијског закона о страним агентима могли би се суочити са замрзавањем имовине и забранама путовања према новом пропису који ће бити представљен америчком Конгресу.
У нацрту документа, у који је "Политико" имао увид, упозорава се да владајућа партија Грузијски сан "нажалост све више прихвата политику прилагођавања Руској Федерацији" као део "све нелибералнијег заокрета". Додаје се да је Тбилиси "отворено напао америчке и друге западне организације за промоцију демократије, као и локално и међународно цивилно друштво, док је прихватио појачане везе посебно са Русијом, али и са Кином".
Републикански представник Јужне Каролине Џо Вилсон представиће нацрт закона већ у понедељак, каже извор упознат са детаљима.
Као део настојања да се "заштити и обезбеди демократија", нацрт прописа подразумева увођење санкција против владиних званичника и других који су "одговорни за подривање или угрожавање демократије, људских права или безбедности у Грузији". Њиме би се увеле забране виза за политичаре и породице политичара који су учествовали у усвајању "закона о страним агентима у руском стилу" који циља на невладине организације и медијске куће које добијају више од 20 одсто својих средстава из иностранства, наводи се у тексту.
Казне би такође биле усмерене на грузијске службе за спровођење закона и безбедносне службе, које су, како пише "Политико", угушиле протесте против закона о страним агентима.
Током посете Грузији прошле недеље, помоћник америчког државног секретара за Европу и Евроазију Џејмс О'Брајен упозорио је да, ако Грузија усвоји закон о страним агентима, суочиће се са ограничењима САД која ће утицати на финансије или путовања доносиоца закона. Секретар за штампу Беле куће Карин Жан-Пјер рекла је да ће закон о страним агентима који ступа на снагу "натерати нас да суштински преиспитамо однос са Грузијом".
Неименовани члан законодавног особља америчког Сената каже да је текст закона о санкцијама грузијским функционерима настао пре неколико месеци из забринутости да ће Грузијски сан поново увести закон о страним агентима након што су првобитни предлози одложени прошле године.
"Идеја је да покажемо да наше односе и обавезе према грузијском народу схватамо озбиљно и да ћемо се залагати за њих, али и да постоји могућност нових, робуснијих билатералних односа САД и Грузије", рекао је извор "Политика".
Закон о страним агентима, који предвиђа да се пријави финансирање које долази из стране државе, има око 20 земаља, а једни од првих која су усвојили овакав пропис су управо САД, који такав закон имају од 1938. године. Такође, овакав закон планира да усвоји и Европска унија.