Колико год да кошта, платићемо, изјавио је премијер Велике Британије Риши Сунак говорећи о скандалу који ових дана потреса острвску земљу, а који је документован у извештају на више од две хиљаде страна сер Брајана Лангстафа.
У периоду од 1970. до раних деведесетих година прошлог века око 30.000 Британаца примило је заражену крв у државним болницама, многи од њих оболели су од тешких обољења попут хепатитиса Б, хепатитиса Ц, АИДС-а, или цирозе, рака јетре, упале плућа, као последице примања заражене крви.
Више од 3.000 људи је умрло, а британски премијер указао је у свом јучерашњем обраћању да се радило о недопустивом пропусту здравственог система који је био систематски заташкаван.
Сунак се извинио оштећенима и породицама преминулих пацијената за пропусте у трансфузији и процедурама управљања производима од крви у болницама.
Он је навео да су упозорења на пропусте више пута занемаривана, као и да су људи на одговорним позицијама имали могућност да зауставе преношење болести, што нису учинили.
"Што је још горе, на нашу вечну срамоту, на начине које је тешко уопште разумети... Дозволили су да жртве постану 'предмет истраживања'. Многи, укључујући и децу на Колеџу лорд Мајор Трилор, били су део испитивања спровођених без њиховог знања и знања или пристанка њихових родитеља", нагласио је британски премијер.
Сунак је истакао и да је било заташкавања, неки владини папири намерно су уништени у намерном покушају да се отежа откривање истине, како је истакао.
Осим новчане компензације, британски премијер најавио је и да ће бити проучене препоруке које су Лангстаф и његов тим дали у свом извештају, а које се односе на здравствени систем.
Процењује се да ће новчана компензација оштећених коштати више од десет милијарди фунти, преноси "Гардијан".
Подсећа се и да је у ранијем извештају из 2022. који је урадио сер Роберт Френсис предложено да свако од више хиљада оштећених добије најмање по 100.000 фунти.