Председник САД Џозеф Бајден разматра да појача америчку подршку Украјини уводећи две нове тешке контрамере.
Како наводи колумниста "Вашингтон поста", амерички лидер се на тај корак определио да би се борио против напретка Русије у Украјини.
Рестриктивне мере које су у плану су, пише новинар листа, кажњавање Кине због испоруке кључне технологије Москви и укидање ограничења за украјинску употребу америчког оружја кратког домета за напад унутар Руске Федерације.
"Ови потези би представљали значајну ескалацију Бајденове пажљиво наштимоване политике подршке Кијеву, истовремено настојећи да избегне директну конфронтацију са руским председником Владимиром Путином, или његовим кључним савезником – кинеским председником Си Ђинпингом", наводи Дејвид Игнатијас.
Чињеница да се сада разматрају такви потези показује растућу забринутост америчке администрације због рањивости Украјине на бојном пољу.
Државни секретар Ентони Блинкен био је нешто оштрији после недавних посета Пекингу и Кијеву.
Док је био у Пекингу, за Би-Би-Си је крајем априла рекао да Кина "помаже у подстицању највеће претње Европи од пада Совјетског Савеза" и указао да Сједињене Државе разматрају нове санкције кинеским компанијама и финансијским институцијама.
Блинкен је затим посетио Кијев, где је из прве руке чуо извештаје о недавним успесима Русије на фронту у близини Харкова и у другим местима у источној Украјини.
"Оно што је чуо довољно га је забринуло, због чега је позвао колеге из Беле куће да преиспитају забрану Украјини да на Русију испаљује америчку артиљерију и ракете кратког домета", наводи новинар "Вашингтон поста" информације које је наводно добио од америчких званичника и других новинара.
Претња новим санкцијама Кини је посебно деликатна јер долази у тренутку када обе земље покушавају да стабилизују своје односе.
Међутим, амерички званичници су забринути јер је Пекинг, иако се технички придржава свог обећања да неће испоручивати оружје Москви, постао највећи покретач руског одбрамбеног сектора.
Све већа помоћ Кине помиње се у извештају за потребе Карнегијеве задужбине за међународни мир.
Анализом међународних царинских података, откривено је да је Кина највећи руски снабдевач робе двоструке намене "високог приоритета".
Подаци царине су такође показали да је кинески удео у руском увозу ових артикала порастао са 32 одсто у 2021. на 89 одсто прошле године.
Блинкен је за Би-Би-Си раније објаснио да се ови предмети двоструке намене "користе да помогну Русији у напорима да направи више муниције, тенкова, оклопних возила, пројектила" – иако се Кина и даље уздржава од "обезбеђивања стварног оружја".
Амерички секретар је рекао да Кина Русији испоручује око 70 одсто машина и 90 одсто увезене микроелектронике.
Кина такође пружа Русији сателитску технологију која може бити кључна за комуникацију и циљање у украјинском бојном простору, према запажањима британског истраживачког центра за спољну политику.
Си Ђинпинг и Путин су прогласили партнерство "без ограничења", а Кина је јавно позвала на прекид ватре.
Кина је била спремна за испоруку оружја Москви, када је Бајден позвао Сија како би га упозорио да ће Сједињене Државе реаговати. Наводно је кинески лидер кратко одговорио "да ли му Бајден то прети". Од тог наводног обрачуна, Си се уздржавао од директних испорука оружја. Међутим, амерички званичници су рекли да је кинески председник упутио једног од својих људи од поверења и највећих преговарача са Западом, да надгледа тиху помоћ за ратне напоре Русије.