Понекад је ради стабилности, или да се избегне катастрофа – најбоље оставити "лава да спава".
Упркос свим својим грешкама, републикански председнички кандидат Ричард Никсон је то схватио 1960. године одбивши да тражи поновно пребројавање у државама Тексас и Илиноис усред веродостојних навода о изборној превари и убацивању гласачких листића.
"Наша земља не може себи приуштити агонију уставне кризе", рекао је Никсон који би, да је поништио резултате у тим државама, победио свог противника Џона Ф. Кенедија.
Више деценија касније и председнички кандидат Доналд Трамп осуђен је за фалсификовање пословне документације, а постоје експерти који сумњају да ће Трампова жалба на пресуду на крају бити успешна. То, плус отворени случајеви у Вашинтону, на Флориди и у Џорџији чине да се демократе осећају "победнички".
Не би требало да буду, наводи "Политико" и додаје да постоје два разлога за то.
Први разлог је чињеница да пресуда неће имати никакав трајни утицај на Трампове изборне изгледе у новембру.
Анкете јавног мњења показале су да одмах после одлуке суда на Менхетну, Трампов рејтинг не да није пао, неко је и скочио.
Анкета "Морнинг консалта" указала је да ће трка Трампа и Џозефа Бајдена за Белу кућу бити изједначена. Исто истраживање је показало да се око половине бирача противи затварању бившег председника, а већина (69 одсто) сматра да би требало да буде само новчано кажњен. Ово сугерише да већина бирача не мисли да су кривична дела толико проблематична и да не заслужују ништа више од "пацке" по прстима.
Други разлог зашто демократе не би требало да славе је тај што ће пресуда вероватно само убрзати вртоглаву и ружну силазну спиралу у партијском препуцавању, укључујући коришћење судова и тужилаштава за политичке обрачуне.
Чак и пре пресуде, Трамп је упозорио "непријатеље" да ће их прогонити свим могућим средствима. "Ако кренеш на мене, ја ћу кренути на тебе", поручио је на друштвеним мрежама.
Демократама би било добро да се тога сете, зато што Трамп није неко ко прашта и заборавља, закључује "Политико".