Шеф украјинске агенције за реконструкцију поднео је оставку дан пре међународне конференције о дугорочној обнови земље, оптуживши украјинске власти да га систематски ометају да ради свој посао.
Мустафа Најем је поднео оставку након што је послао страним инвеститорима поруку у којој је оштро критиковао администрацију због, како наводи "Гардијан", широког спектра грешака.
Најем је рекао да је кап која је прелила чашу била забрана украјинских власти да отпутује у Берлин на дводневну конференцију о опоравку Украјине.
Учесницима ће се, наравно, обратити Владимир Зеленски. Осим министра спољних послова Дмитра Кулебе, очекује се и присуство више украјинских градоначелника.
Најем је свој доскорашњи посао описао као "најизазовнији у животу" и изразио жаљење због изостанка "одобрења владе за исплату 150 милиона долара позајмљених од Европске инвестиционе банке за кључне пројекте, укључујући водоснабдевање и заштиту енергије".
Шеф агенције за реконструкцију пожалио се страним инвеститорима и на "необјашњива бирократска кашњења" као и на "значајно смањење плата" у његовој агенцији (виши стручњак сада зарађује око 320 евра месечно) што је довело до губитка четвртине особља од јануара.
Најем је рекао да су "упорно противљење, отпор и стварање вештачких баријера" са којима се његова агенција суочила "учинили немогућим да ефикасно испуњава своје дужности". Кашњења и застоји су довели до "губљења поверења тржишта, локалних власти и грађана", рекао је он.
Признајући "грешке и недостатке" за које је рекао да су "неизбежни у реализацији пројеката такве сложености и под таквим условима", он је навео да је агенција постигла широк спектар вредних успеха, да сада координише радове на 353 градилишта широм земље и да је обновљено скоро 1.300 километара путева и 330 мостова оштећених у сукобу, као и да је изграђено 155 километара главног водовода у Дњепропетровској области.
Најемова оставка је уследила после прошломесечне смене министра инфраструктуре Александра Кубракова. Последњих месеци, страни савезници Украјине постали су све забринутији због онога што описују као "тенденције централизације у администрацији Зеленског".
Џош Рудолф, виши сарадник у истраживачком центру Немачки Маршалов Фонд рекао је да је Кубраковова смена за жаљење, јер су га сматрали иноватором у борби против корупције и изградњи транспарентности. "Централна власт је дошла да збрише тим који је градио транспарентан систем националне обнове и замени га лојалистима", рекао је он.