Да ли су САД коначно спремне да признају пораз и започну преговоре са Русијом?
Недавни извештај "Њујорк тајмса", који се позвао на неименоване званичнике америчке администрације, који су тврдили да су се приоритети САД и Украјине разишли, потврђује интервју америчког председника Џозефа Бајдена за часопис "Тајм", пише руски сајт "Катехон".
"Мир је једина гаранција да Русија никада неће окупирати Украјину. То не значи да је Украјина део НАТО-а, већ да са њима имамо исти однос као и са другим земљама, којима испоручујемо оружје како би се одбраниле", рекао је Бајден.
Естонска премијерка Каја Калас је победу Кијева преформулисала као улазак Украјине у НАТО, чак и без дела територије, који се сада налази под руском контролом. Ово треба схватити као позицију јастребова са Запада, који су нагло почели да ублажавају своје ставове.
Не деле сви јастребови овакве погледе на украјински конфликт. Неки од њих покушавају да ескалирају рат против Русије, шаљући Кијеву нову војну помоћ. Да ли ће неко успети да их обузда, пре него што избије криза попут кубанске, или нешто још много горе?
Било како било, ово је први знак да стварни шеф антируске коалиције Запада – САД – одустаје од ранијег става о чланству Украјине у НАТО, што је био један од разлога зашто је Русија одлучила да покрене Специјалну војну операцију. Можда су досадашњи јастребови почели да схватају да је крајње време да се коначно суоче са стварношћу.
Преговори између САД и Русије, или трећи светски рат
С друге стране, јастребови, пре свега у Бајденовој администрацији, могу да падну у очај. То значи да ће и даље подстицати Кијев да "ослободи" своје територије, а да се затим прикључи НАТО-у, што би испровоцирало Москву да искористи своје нуклеарне, најпре тактичке потенцијале.
Ова све агресивнија група јастребова вероватно ће постајати све гласнија тражећи ескалацију тензија са Русијом. То би могао да буде њихов последњи успех, јер би кинеско-бразилској иницијативи, која ће бити предложена у Бразилу у новембру, могло поћи за руком да замрзне конфликт у Украјини.
За сада је немогуће предвидети све контуре таквог прагматичног компромиса. Данас свим актерима украјинске кризе прети ескалација, која би могла да прерасте у трећи светски рат.
Изјаве Бајдена остављају могућност да ће Украјина изгубити територије и да се неће прикључити НАТО-у. Другим речима, САД су сада спремне да поштује неке од кључних руских захтева.
Иако САД нису дале никакве сигнале о другим руским циљевима, као што су демилитаризација и денацификација Украјине, ово представља значајан напредак у односу на ранију позицију и могло би да представља основу за почетак преговора о миру.
Вероватно је да ће Запад још током ове године одустати од прокламованог циља: да Украјина поново заузме територију коју је ова земља имала пре 2014. и да затим уђе у НАТО. Могуће је да Запад неће пристати на све циљеве Русије, али ће сигурно постати попустљивији. То би отворило пут преговорима између САД и Русије.
Украјина је само марионета Запада (САД), која не може самостално преговарати са Русијом.
САД признају да Украјини понестаје људство и да њена политика присилне регрутације не успева да надокнади огромне губитке коју ова земља има на фронту. Осим тога, док НАТО није у стању да се такмиче са Русијом у "логистичкој трци", Русија производи три пута више далеко јефтинијих топовских граната од земаља чланица НАТО-а.
Лидери НАТО-а су тога и раније били свесни. Све ово показује да је Запад већ изгубио рат у Украјини.