Распродаја Украјине: "Њујорк тајмс" најављује хитну приватизацију државне имовине, ко профитира?

Украјински званичници и стручњаци признају да ће државна имовина вероватно бити продата по нижим ценама него што би била пре ескалације сукоба, док ће власти морати да пруже "гаранције и компензацију потенцијалним купцима" за могуће губитке

Кијев намера да приватизује око 20 државних предузећа у намери да покрије војне трошкове и поспеши разорену економију, пише "Њујорк тајмс".

Међутим, амерички лист наводи да ће приватизација вероватно имати ограничен успех у тим напорима – Кијев намерава да приватизује компаније у вредности до 100 милиона долара ове године, што "бледи у поређењу са пакетима војне помоћи вредних милијарди долара које шаљу западни савезници" – док ће многи грађани бити забринути да би "продаја могла бити подложна свеприсутној корупцији у Украјини".

Директор кијевске инвестиционе фирме "Драгон капитал", Јевгениј Баранов, сматра да би приватизација могла да функционише само ако се држава "буде понашала као одговорни продавац који је у стању да пружи гаранције и компензацију потенцијалним купцима" за могуће губитке.

Украјински званичници и стручњаци признају да ће државна имовина вероватно бити продата по нижим ценама него што би била пре ескалације сукоба, али се надају да ће приватизација подстаћи економију, наводи "Њујорк тајмс".

Економисти кажу да су претходни покушаји приватизације у Украјини често су били лоше осмишљени и да су олигарси јефтино куповали велика предузећа, или да су продаје годинама одлагане због неповољних тржишних услова и правних спорова око плаћања дугова предузећа, наводи "Њујорк тајмс".

Једно од највећих предузећа чија се приватизација планира је "Јунајтед мајнинг енд кемикал компани", које је међу највећим светским произвођачима титанијума. Међу предузећима која ће бити приватизована су и још неколико других рударских и хемијских компанија, Хотел "Украјина" и велики шопинг-мол у Кијеву.