Свет

Ново уточиште за мигранте депортоване из ЕУ

Данска је потписала трогодишњи договор са Руандом о примању њихових азиланата
Ново уточиште за мигранте депортоване из ЕУ© Pixabay

У тренутку када западне земље уводе све строжије рестрикције против миграната, Руанда је отворила своја врата избеглицама, договоривши се са европским земљама попут Велике Британије и Данске да буде прихватни центар за депортоване тражиоце азила.

У Гашори, 60ак километара од престонице Кигалија, налази се комплекс стамбених зграда у којима су стотине избеглица из Либије пронашле уточиште.

Ограђена заједница са чистим собама, у граду смештеном између два језера је место где избеглице чекају азил или релокацију. Такође је и симбол владиних напора да позиционира Руанду као земљу која је решење за глобалну мигрантску кризу.

Председник Пол Кагаме рекао је да је његова влада мотивисана алтруизмом и моралном одговорношћу да обезбеди решење "веома компликованог проблема".

Критичари ипак кажу да Руанда покушава да добије финансијску и геополитичку предност преко леђа миграната, нарочито ако се има у виду њена проблематична историја поштовања људских права.

Мигрантски споразуми са Западом су део покушаја Руанде да "опере свој имиџ", рекао је "Њујорк тајмсу" Тони Хаструп, професор међународне политике на Универзитету Стерлинг у Британији.

Руанда је једна од најмањих и најнасељенијих земаља у Африци. Кегаме је де факто лидер земље још од 1994. године када је прекинуд геноцид у ком је за 100 дана масакрирано више од милион људи.

Од тада, Кегаме је, пише лист, трансформисао земљу у амбициозну државу која тежи успесима на политичком, економском и безбедносном фронту.

Председник је такође позицонирао Руанду као главног "домаћина" афричких избеглица. У земљи живи десетине хиљада избеглица из земаља попут Бурундија, Демократске Републике Конго, Еритреје, Сомалије и Судана.

Примили су и афричке избеглице протеране из Израела и авганистанске ученице које су побегле пред талибанима.

Сада, Руанда жели да буде близак партнер западнм земљама жељним да реше свој проблем илегалне миграције.

Упркос покушајима да се представи као уточиште за избеглице, Руанда је истовремено затварала и претила изгнанством мигрантима.

Припадници ЛГБТ популације не могу да добију азил у земљи, а активисти кажу да су партнерства са Западом само покушај Кагаме да стекне на популарности.

Кагамеова готово 30годишња владавина је под лупом међународне заједнице због његових обрачуна са политичким дисидентима и непоштовања слободе говора.

У априлу, влада тадашњег британског премијера Бориса Џонсона саопштила је да је постигла договор са Руандом о слању азиланата у ту земљу и нади да ће тако смањити број људи који прелазе Ламанш. Заузврат, Руанда ће добити 120 милиона фунти помоћи програмима економског развоја.

Прошле године, Данска је такође потписала трогодишњи договор са Руандом о примању њихових азиланата, а у августу је договор "крунисан" успостављањем азилантског центра у Кигалију.

Оба споразума изазвала су питања о одговорности богатих земаља према избеглицама које беже од глади, прогона или смрти.

У Сједињеним Државама, републикански гувернери незадовољни начином на који се администрација председника Џозефа Бајдена бави проблемом илегалне миграције, послали су аутобусима или авионом мигранте у либералније државе. Градоначелник Њујорка у петак је прогласио ванредно стање због прилива миграната из Латинске Америке.

План Британије изазвао је бројне правне проблеме, а критичари наводе да су чак и британске дипломате у Кигалију упозоравале владу да не користи Руанду као избеглички центар због своје историје непоштовања људских права, "регрутовања избеглица за војне операције у суседним земљама" и тврдњи да су власти одговорне за убиства, нестанке и мучење.

"Наша земља лаже када каже да је Руанда безбедна за избеглице", рекла је Клер Мосли, оснивач британске хуманитарне организације "КерфорКале" (Care4Calais) која се противи депортацијама миграната из Уједињеног Краљевства. Према њеним речима, нема сумње да је та одлука "брутална и морално веома погрешна".

Европски суд за људска права приземљио је први британски лет са избеглицама у Руанду. Иако Британија више није чланица Европске уније, Лондон прихвата одлуке Суда.

У септембру су азиланти, групе за права миграната, представници синдиката пред Врховним судом поднели тужбу против одлуке владе да настави са спровођењем свог плана.

Активисти тврде да план приоритет ставља на краткорочну помоћ уместо на дугорочна, одржива решења мигрантске кризе. Упркос томе, британска влада на челу сада са Лиз Трас је обећала да ће наставити са спровођењем свог плана.

A избеглице? Већина оних са којима су разговарали новинари америчког листа жели да стигне до Европе.

image