Лидери Европске уније (ЕУ) планирају да подрже Урсулу фон дер Лајен за други петогодишњи мандат на месту председнице Европске комисије, пише "Фајненшел тајмс" и објашњава да престонице блока бирају континуитет уместо промена усред сукоба у Украјини, тензија са Кином и политичке неизвесности у кључним земљама.
Шефови 27 држава чланица ЕУ искористиће приватну вечеру у Бриселу у понедељак увече како би дали политичку подршку Фон дер Лајен да остане на функцији, рекле су дипломате и званичници са целог континента, уочи званичне потврде касније овог месеца.
"Нико не расправља о било ком другом исходу", рекао је високи дипломата ЕУ. "За њу је коцка бачена."
Фон дер Лајен мора да добије већину у новоизабраном Европском парламенту да би била најмоћнији званичник ЕУ до 2029. године, управљајући извршном граном блока са овлашћењем да регулише највеће јединствено тржиште на свету, предлаже нове законе и одређује смер политике континента.
Њене присталице су уверене да ће обезбедити сагласност парламента, с обзиром на победу њене Европске народне партије (ЕПП) десног центра на изборима за ЕУ овог месеца, и већину коју имају центристичке странке у скупштини упркос порасту подршке крајњој десници.
Фон дер Лајен, пише "Фајненшел тајмс", поштују због њеног вођења ЕУ кроз пандемију и одговора блока на Специјалну војну операцију у Украјини. Она је, ипак, изнервирала неке престонице али и многе у Комисији својим централизованим доношењем одлука и прекорачивањем институционалних овлашћења.
Њена кампања је нагласила вредност стабилности и играла на карту опасности промене руководства у јеку сукоба у Украјини и неизвесних односа са САД после председничких избора у новембру.
Њене присталице су појачале ту поруку у светлу политичког хаоса који је избио у Француској одлуком председника Емануела Макрона да распише ванредне изборе - потез који је запрепастио савезнике у ЕУ који су забринути за будући утицај крајње деснице у Паризу.
На приватној вечери у понедељак ће се такође разговарати о томе кога изабрати за председника Савета ЕУ - званичника који председава састанцима лидера блока - и за високог представника, главног дипломату блока.
Званичници кажу да је бивши португалски премијер Антонио Коста јасан фаворит за наследника Шарла Мишела, док је премијерка Естоније Каја Калас највероватнији избор за главног дипломату ЕУ, чиме би преузела место од Жозепа Бореља.
Приватна вечера је увод у формални самит 27. и 28. јуна на којем треба да се постигне коначан договор. Парламентарно гласање о следећем председнику комисије заказано је за недељу од 15. јула.