"Политико": Бивши италијански премијер оптужује САД за протекционизам и економски национализам

Ако предлози Марија Драгија доведу до успеха, пише овај лист, они би уздрмали трансатлантске односе, и то у време када САД покушавају да створе сигурне ланце снабдевања и привуку што више инвестиција

За неколико недеља, бивши италијански премијер Марио Драги ће изнети своје предлоге како да Европска унија повећа продуктивност и остане конкурентна у глобалној економији, извештава "Политико".

Бела књига италијанског технократе, која предлаже темељне промене економске политике у Европи, додаје овај лист, требало би да буде примећена у САД, јер Марио Драги није било који Европљанин.

"Други региони више не играју по правилима и осмишљавају политике којима је циљ да побољшају своју конкурентску позицију", изјавио је недавно Драги.

Како је додао Драги: "ЕУ мора да води сопствену индустријску политику", што значи више субвенција и веће царине, као и бољу координацију међу земљама ЕУ.

Вашингтон идеје Драгија једноставно мора да узме у обзир. Бивши италијански премијер је упамћен као онај који је спасао евро и оживео италијанску економију у доба пандемије.

"Супер Марио" је технократски лидер, који стоји изнад партијских подела.

Ако прелози Драгија буду успешни, они би уздрмали трансатлантске односе, у време када САД покушавају да створе сигурне ланце снабдевања и привуку што више инвестиција.

Неименовани амерички званичник, који је упознат са извештајем Драгија, рекао је да је да он у суштини предлаже бољу координацију међу државама чланицама ЕУ и развој војних индустрија, што би смањило геополитичке ризике.  

Прошле недеље се Г7, група "најбогатијих земаља Запада", сложила да уђе у сукоб са Кином. Драги се, међутим, не супротставља само Кини, већ и САД, које оптужује за протекционизам и економски национализам.

За САД би било било добро да већ сада размишљају о томе. Како закључује "Политико", тло почиње да се мења и било би мудро да ове промене САД пажљиво прате.