Словенија планира изградњу гасовода до Мађарске

Словеначки премијер жели да помогне суседима да се "реше зависности" од руских енергената

Словенија планира да изгради гасовод којим би се алжирски гас транспортовао до Мађарске како би помогла Будимпешти да се ослободи "зависности" од руских фосилних горива, рекао је Роберт Голоб, премијер те централноевропске земље.

Држава чланица еврозоне потписала је прошлог месеца споразум са Алжиром о увозу гаса постојећим гасоводима преко Италије. Тај договор, за 300 милиона кубних метара годишње, омогућиће земљи од 2,1 милион становника да смањи увоз руског гаса за трећину и проследи гас Мађарској.

"Пружимо ту исту руку нашим источним суседима, укључујући Мађаре", рекао је Голоб "Фајненшл тајмсу". "Мађарска је потпуно зависна од руског гаса, али није једина. Аустрија је у сличном положају. Комшије морају да им помогну да то реше - они то не могу сами."

Земље ЕУ покушавају да прекину своју зависност од руског гаса до 2030. због војне операције Москве у Украјини. Мађарска је има везе за увоз гаса од свих својих суседа осим Словеније, али 85 одсто њеног гаса и даље долази из Русије, наводи Министарство спољних послова. Његов главни извор је гасовод "Турски ток" којим се гас од руског државног гиганта "Гаспрома" испоручује преко Турске и Балкана.

Будимпешта је обезбедила изузеће од планова ЕУ за увођење ограничења на увоз гаса и набавила додатне руске испоруке, изазвавши бес у ЕУи НАТО због њихових "непријатно блиских" веза са Москвом.

Голоб се састао са мађарским премијером Виктором Орбаном у новој трафо станици близу мађарске и хрватске границе која повезује електричне мреже три земље. Голоб и Орбан рекли су да ће тежити изградњи гасне везе која би могла да буде оперативна "за можда две-три године", према речима словеначког премијера.

Голоб је рекао и да би та веза могла да се повећа у складу са потражњом.

"Флексибилни смо. Прво, хајде да успоставимо пакт солидарности, који ће бити основа", рекао је он. "Онда хајде да се пријавимо Европској комисији да подржимо гасовод, а затим урадимо тест тржишта који одлучује о величини, обиму. Тајминг је савршен."

Орбан је рекао да је заинтересован за диверсификацију мађарских извора гаса, идентификујући три могућа пута: потенцијални словеначки гасовод за алжирски гас; пут за транспорт црноморског гаса са налазишта откривених у румунским водама; и проширење хрватских веза за увоз бродског течног гаса (ЛНГ).

"Заинтересовани смо за сва три", рекао је Орбан после састанка са Голобом. "Желимо да искоренимо ову зависност. Мађарска је изградила везе у другим правцима, али ти капацитети су недовољни за постизање пуне диверсификације. Планирам да сарађујем са Словенијом на прагматичан начин."

Са друге стране, Голоб је истакао потребу да земље, укључујући Мађарску, диверзификују. "Боље је имати много разноврсних извора, не нужно сваки довољно велики (да у потпуности задовољи потребе земље)", рекао је он. "Оно што руски пример показује је да је боље не примењивати стратегију која је тако спектакуларно пропала у протеклој години."

Голоб је рекао да ће алжирска рута такође моћи да транспортује водоник. "Водоник из северне Африке би могао да дође у каснијим фазама зелене транзиције", рекао је он.