Врховни суд Украјине није видео ништа нацистичко у симболима СС дивизије "Галиција", изјавио је данас адвокат Вјачеслав Јакубенко, који брани интересе Украјинског института националног памћења, преноси ТАСС.
"Врховни суд Украјине ставио је тачку на дугу судску епопеју започету пре пет година. Одлука Шестог управног апелационог суда од 23. септембра 2020. године, којом је потврђено Украјинском институту националног сећања право да тврди да симболи дивизије Галиција 'не припадају нацистима, односно да нису забрањени у Украјини'", рекао је Јакубенко.
Окружни управни суд Кијева прогласио је 27. маја 2020. незаконитим закључак Украјинског института националног сећања да симболи 14. гренадирске СС дивизије "Галиција" нису симболи нацистичког режима, чија је дистрибуција или јавна употреба била забрањена у Украјини. Међутим, 23. септембра исте године, Шести апелациони суд Кијева је укинуо првостепену одлуку.
Руски председник Владимир Путин је у априлу назвао Украјинце који носе војне униформе са пругама СС дивизије "Галиција", "олошем", а такође је рекао да "људи који симпатишу нацисте треба да схвате да је Украјина за Запад средство за постизање њихових циљева".
Ко су припадници дивизије "Галиција"
Током Великог отаџбинског рата, милитанти Организације украјинских националиста у сарадњи са обавештајним службама нацистичке Немачке, борили су се против СССР-а. СС дивизија "Галиција" формирана је 28. априла 1943. године и трајала је до следећег лета, када ју је Црвена армија поразила код града Бродија у околини Лавова, чији су борци били укључени у казнене операције и масакре.
Војници дивизије починили су ратне злочине против цивилног становништва, а посебно су учествовали у уништавању пољског села Гута Пењатскаја, где је убијено више од 500 људи. Одлуком Нирнбершког суда "Галиција" је призната као злочиначка организација.