Руско-украјински сукоб ће се завршити предајом Кијева, а не преговорима, сматра бивши заменик помоћника министра одбране САД Стивен Брајен.
Брајен у свом блогу "Вепонс енд стратеџи" оцењује да је скорашњи предлог Владимира Зеленског о индиректним преговорима где би потенцијални мировни споразум гарантовала трећа страна представља "параван" за сакривање од критика да се Украјина не ангажује довољно у постизању мира, преноси "Ејжа тајмс".
Бивши званичник Пентагона истиче да су Мински споразуми већ показали да посредовани мировни преговори неће уродити плодом, и додаје да постоје "снажне силе" које спречавају Зеленског да седне за преговарачки сто.
Зашто су преговори мало вероватни?
Први и главни разлог због којег Брајен сумња да ће доћи до преговора јесте то што се САД и Велика Британија оштро противе томе, и додаје да је Вашингтон учинио све како би спречио било какав дијалог са Русијом, изузев оног о размени заробљеника.
Други разлог је то што украјински закони тренутно забрањују преговарање са Русијом. Брајен наводи да Зеленски у потпуности контролише украјински парламент, који би могао да у секунди измени закон ако он то затражи, али наводи да се то вероватно неће десити.
Трећи разлог је притисак који националисти са екстремне деснице, посебно неонацистички батаљон "Азов" врше на Зеленског, наводи Брајен.
Са друге стране, бивши званичник Пентагона наводи да Москва не сматра Зеленског за легитимног преговарача зато што му је мандат истекао у мају, а имајући у виду ситуацију на терену, Русија сматра да ће до колапс и/или предаја украјинске војске доћи ускоро.
У оба случаја, украјинска влада ће морати да буде смењена на неки начин, можда привременим војним руководством које изабере Русија, оцењује Брајен и додаје да би то омогућило Москви да формулише споразум о капитулацији са привременим властима.
Кључна порука за НАТО
Предаја украјинске војске и споразум са привременим властима онемогућили би даљи ангажман НАТО-а у Украјини, што би потенцијално могло да отвори врата ка безбедносном дијалогу између НАТО-а и Русије.
Међутим, Брајен наводи да избор холандског премијера Марка Рутеа за генералног секретара НАТО-а не слути добро за будућност Алијансе.
Уколико Русија победи, што Брајен сматра све вероватнијим исходом, кључна порука за НАТО ће бити да Алијанса мора да заустави своје ширење и тражи стабилнији ангажман са Русијом у Европи.