Ко не плати на мосту, плаћа на ћуприји, а исто тако је Европа, прекидајући увоз руског гаса, била принуђена да смањи производњу ђубрива, а затим постала зависна од извоза ове сировине из Русије.
Сада, како пише "Шпигл", европски фармери поново имају приступ ђубриву, "због прилива јефтиног увоза из Русије", али су незадовољни европски произвођачи, који страхују да би "руске дампинг цене могле да униште локалну производњу и да пољопривреду ЕУ учине трајно зависном од ђубрива из Русије".
То, како упозоравају доводи у опасност "безбедност хране у ЕУ".
"Тренутно смо преплављени ђубривима из Русије , која су знатно јефтинија од наших ђубрива, из простог разлога што је природни гас код њих далеко повољнији, него за наше европске произвођаче. Ако политичари не реагују, наши европски капацитети ће нестати", каже за "Фајненшел тајмс" Петр Цингр, извршни директор СКВ "Стикстофверк пистерик", највећег немачког произвођача амонијака.
Према европским статистикама, скоро трећина ђубрива које се користи у Европи сада долази из Русије.
"Јефтине испоруке из Русије поткопавају напоре да се поново покрене капацитет ЕУ. Немачки БАСФ је, на пример, смањио производњу у Европи и сели је у САД и Кину, а и Цингрова компанија ће кренути истим путем", пише "Шпигл".
А без производње у Европи, Запад ће бити потпуно зависан од увоза из других, држава, попут Русије и Белорусије.
"Са таквим утицајем на европску производњу хране, нико не зна шта ће Путин урадити", каже Цингр.
ЕУ, иначе, није санкционисала извоз ђубрива из Русије, а мало је вероватно и да ће у будућности то учинити.