Италијански филозоф: Русија и Кина су осовина отпора "доларској монархији"
У данашњем свету постоји "универзална монархија" – Сједињене Америчке Државе, које врше бескрајну агресију и имају за циљ да освоје читаву планету под изговором демократије и људских права, пише италијански филозоф Дијего Фузаро за "Постил магазин".
Ова "универзална монархија" се само претвара да има "посебну мисију", али такву "мисију" јој нико није поверио.
Данашња криза изазвана је нестанком руско-америчког биполаризма, после чега је уследила појава новог монополаризма, заснованог на империјализму.
Сраман распад Совјетског Савеза био је највећа геополитичка катастрофа 20. века, примећује Фузаро, што је омогућило монопол америчке месијанске империје. САД су се претвориле у планетарног извозника апсолутног капитализма, док се у Европи образовала војно-економске хунта, звана Европска унија, која представља коначну и врхунску фазу неолиберализма.
Али, у том свету постоје и националне државе – од Ирана до Венецеуле и од Кубе до Сирије, које имају револуционарну улогу у геополитичком оквиру, али и на симболичном нивоу, јер се херојски одупиру "доларској монархији". Из тог разлога, оне се сместа демонизују као "одметничке државе".
У ствари, како тврди италијански филозоф, оне одржавају могућност да мислимо другачије и да схватимо виталну важност државне власти.
Такве државе нас уче не само да је отпор данас могућ, већ и да је у време, како каже, четвртог светског рата, могућ отпор фанатизму економије. Трећи светски рат је, према Фузароу, био онај Хладни, а његов наставак је четврти.
Отпор доларској монархији
За те "одметничке државе" важно је оно што је неко рекао за партизане: "Важно је да увек остане барем један." То је аргумент који би, сам по себи, требало да буде довољан да почнемо да пишемо нови "Водич за збуњене" за наше глобализовано време, наставља италијански филозоф.
Националне државе, које се одупиру цивилизацији долара и сабласним чуварима "демократије", откривају се као функционални еквивалент угашеног комунизма. Данас само постојање "одметничких држава" омогућава да размишљамо о различитости и да усмеравамо своје акције ка алтернативном моделу будућности.
Те "одметничке државе" представљају унутрашњу структуру пуну контрадикторности. Зато нам њихово постојање омогућава да се надамо реорганизацији опозиционих енергија и политичких снова. Таква реорганизација је неопходна ако човечанство не жели да уђе у "велику ноћ после које неће доћи сутра."
Зато су Путинова Русија, као и Кина Си Ђинпинга, као геополитичке силе имају улогу од примарне важности на међународној сцени, примећује италијански филозоф.
Путин није Лењин, наставља Фузаро. Путин има стратешку аутономију и оружје за масовно одвраћање, каже филозоф, и зато је Русија данас дужна да у највећој могућој мери подржи све државе које се одупиру америчкој империји, позиционирајући се као истинска држава отпора.
Амерички председник САД Обама је изговорио чувени слоган: "Да, ми то можемо." Али, Путин је сада изговорио супротно од тога: "Не, ви то не можете."
Из тог разлога је потребна геополитички и војно чврста и независна Русија, закључује Фузаро, која ће зауставити делиријум неограниченог ширења фанатизма економије под америчким вођством.